“Yaşlı könüllülər” layihəsinə başlanıldı
Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair Memorandumun tərkib hissəsi kimi “Yaşlı könüllülər” layihəsinə başlanılıb.
Nazirliyin Pensiya yaşına çatmış şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsində yaşayan pensiyaçıların bir qismi layihə çərçivəsində “ASAN xidmət” mərkəzlərində könüllülük fəaliyyətinə cəlb olunublar.  Belə ki, onlar 1 ay ərzində “Könüllülüyün yaşı yoxdur” şüarı altında uşaqlar üçün ayrılmış oyun guşəsində uşaqların qeydiyyatının aparılması və onlara nəzarətin həyata keçirilməsi, vətəndaş axınının idarə olunması, müraciətlərin müvafiq bölmələrə yönləndirilməsi, vətəndaşlardan xidmətlərlə bağlı rəy sorğularının götürülməsində və s. işlərdə yardımçı olacaqlar.
Layihənin məqsədi ASAN Könüllülük Məktəbi vasitəsi ilə yaşlıları fəal yaşlılığa,  təcrübə mübadiləsinə cəlb etmək, asudə vaxtlarının səmərəli təşkili, cəmiyyətdə aktiv rol oynamağa dəvət etmək, onlara sosial inteqrasiya və yeni insanlarla tanış olmaq imkanı yaratmaqdır.

The project “Elderly Volunteers” has started
As part of the memorandum of cooperation between the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of Azerbaijan and the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan - the project “Elderly Volunteers” has started.
Within the framework of the project, some of the pensioners, living in the Ministry’s social service facilities for the individuals reached the Retirement age, have been involved in volunteer activities at “ASAN service” centers. During a period of 1 month, under the slogan "Volunteering knows no age limit" the elderly will be assisting in procedures such as registration and supervision of children in the playground, management of citizen flow, referrals of applications to relevant sections, receiving feedbacks from citizens related to services and etc.
The goal of the project is by means of ASAN Volunteer School to engage elderly people in active ageing, experience exchanging, to effectively organize their leisure time, to invite them to play an active role in the community and give them an opportunity for social integration and meeting with new people.