8 oktyabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “ASAN xidmət indeksi” üzrə 2017-2018-ci il qiymətləndirmə nəticələrinə dair  hesabat tədbiri keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə bildirib ki, dövlət xidmətlərinin qiymətləndirilməsi üzrə ADA Universiteti Dövlət Agentliyi ilə birgə əməkdaşlıq edir və bundan sonra da bu istiqamət üzrə mövcud əməkdaşlıq davam etdiriləcək.
Dövlət Agentliyinin Aparat rəhbəri Azad Cəfərli çıxış edərək  “Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestrinin yaradılması ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 11 sentyabr 2014-cü il tarixli 262 nömrəli Fərmanı barədə məlumat verib.
Diqqətə çatdırılıb ki, ADA Universitetinin mütəxəssisləri ilə birgə beynəlxalq təcrübələr araşdırılıb, qiymətləndirmənin həyata keçirilməsi üçün informasiya kommunikasiya texnologiyalarının da tətbiqini nəzərdə tutan mexanizm formalaşdırılıb.
Dövlət Agentliyinin Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Rəvan Səmədov “ASAN xidmət indeksi” üzrə 2017-2018-ci il qiymətləndirmə nəticələrinə dair təqdimatla çıxış edib.  Qeyd olunub ki, pilot layihə çərçivəsində 30 mərkəzi icra hakimiyyəti orqanının 353 xidməti, Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən 13 yerli icra hakimiyyəti orqanının 234 xidməti və kommunal xidmətlər göstərən 4 hüquqi şəxsin 47 xidməti daxil olmaqla, ümumilikdə 634 xidmət qiymətləndirilib.
Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestrinin tərkibində yaradılmış “ASAN xidmət indeksi” üzrə qiymətləndirmə alt sistemi üzərindən elektron formada həyata keçirilib, sistemin hesabatlılıq modulu vasitəsilə dövlət qurumları üçün arayışlar formalaşdırılıb. Eyni zamanda,  “ASAN xidmət indeksi”nin Elektron Reyestrə yerləşdirilməsi təmin edilib və Dövlət Xidmətləri Portalı vasitəsilə ictimaiyyətə açıqlanıb.
Qiymətləndirilmənin keçirilməsində əsas məqsəd dövlət xidmətləri haqqında məlumatların vahid mənbədə toplanması və sistemləşdirilməsi, xidmətlərin göstərilməsində təkrarlığın aradan qaldırılması və yeni növ xidmətlərin yaradılması yolu ilə bu sahədə idarəetmənin çevikliyinin təmin edilməsi, xidmətlər üzrə təhlil və proqnozlaşdırma imkanlarının artırılmasıdır.

Results of "ASAN service index" have been announced
On October 8, 2018 State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and ADA University jointly organized an event reporting the results of “ASAN service index” evaluation for 2017-2018.
Opening the event, Vice-rector of ADA University - Fariz Ismailzade noted that cooperation between ADA University and State Agency in the area of public service evaluation will be continued.
Azad Jafarli, Head of Apparatus gave an information about the Decree No 262 of the President of the Republic of Azerbaijan "On Measures for the Establishment of the Electronic Registry of Public Services" dated September 11, 2014.
It was noted that jointly with ADA University experts, there have been studied international experience, and development of a mechanism to apply ICT for the evaluation process has been envisaged.
Ravan Samadov, Head of Legal Support Department of the State Agency, made a presentation on the results of “ASAN service index” evaluation for 2017-2018. It was noted that within the pilot project, overall 634 services were evaluated – 353 services rendered by 30 central executive powers, 234 services rendered by 13 local executive powers in Baku, and 47 utility services rendered by 4 legal entities.
The “ASAN service index” created within the Electronic Registry of Public Services has been implemented in electronic form, and references for the state entities has been done through the reporting module of the system.At the same time, the "ASAN service index" has been placed in the Electronic Registry and publicized through the Public Service Portal.
The main purpose of the evaluation is to collect and systematize information about public services in a single source, eliminate duplication in the provision of services, and provide flexibility in management in this area by creating new types of services, and improve their quality and forecasting capabilities.