Əcnəbi könüllülər Quba və Şəkidə
“Yaşıl ASAN” proqramının “Əcnəbi könüllülər” layihəsi çərçivəsində 24 -29 avqust tarixində Şəki və Quba şəhərlərinə səfərlər həyata keçirilib.
İştirakçılar Şəki “ASAN Həyat” kompleksi, “ABAD” Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzi ilə tanış olublar. Həmçinin Şəki Xan Sarayına, Kiş kəndinə, Qədim Alban məbədinə, “Gələrsən Görərsən” Qalasına ekskursiyalar təşkil olunub
Səfər çərçivəsində Quba şəhərində yerləşən “ASAN Həyat” kompleksi, Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi, Xınalıq kəndi ilə tanışlıq səfərləri də həyata keçirilib, “Əli və Nino” filmi nümayiş olunub.
O cümlədən iştirakçılar müvafiq regionlarda müxtəlif təmizlik aksiyalarında iştirak ediblər.
Layihə “ASAN xidmət”, “ASAN Könüllülük” Məktəbinin “Yaşıl ASAN” proqramı, BMT-nin İnkişaf Proqramı və Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə həyata keçirdiyi “Qlobal siyasi müzakirələrdə gənclərin fəal iştirakını təmin etmək üçün yeni əsasların yaradılması” layihəsi və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə Gənc Səfirlər təşəbbüsünün birgə dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Layihənin əsas məqsədləri ölkəmizdə ekoloji istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərin, könüllülük fəaliyyətinin tanıdılması, iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizəyə diqqətin cəlb edilməsidir. Həmçinin müvafiq istiqamətdə beynəlxalq tərədaşlıqların qurulması və ekoloji layihələrin təşkili, gənclər tərəfindən ekoloji problemlərin həllində iştirakçılığın artırılması əsas hədəflərdir.

“Foreign Volunteers” in Guba and Sheki
Within the framework of “Foreign Volunteers” by “Green ASAN”, participants visited Sheki and Guba on August 24-29.
Participants got familiarized with “ASAN Hayat” Complex, “ABAD” Ceramics and Applied Arts Center. Sheki excursion route also included Sheki Khan`s Palace, Kish village, Ancient Temple of Albania, “Gelersen Gorersen” Castle.
As for Guba excursion, participant were taken to “ASAN Hayat” Complex, Guba Genocide Memorial Complex, Khinalig village, the film “Ali and Nino” has been shown.
Moreover, the participants took part in various cleaning events in the respective regions.
The project is being implemented with the support of the Young Ambassadors Initiative for Sustainable Development and “Creating new foundations for the active participation of young people in global political discussions” project carried out by “ASAN Service”, “ASAN Volunteer” School, and “Green ASAN” program, as well as UN Development Programme and the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan.
The main objectives of the project are to introduce the activities regarding environmental issues, volunteer activities in our country, and draw attention to the issue of climate change. Moreover, the main goals are to establish international partnerships, organize environmental projects in the relevant sphere and to increase participation of young people in solving the environmental problems.