Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyəti İndoneziyanın Qərbi Sumatra vilayətinə səfər edib
16-19 noyabr 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyəti İndoneziya Respublikasına səfər edib. Səfər Dövlət Agentliyi ilə İndoneziya Respublikasının İnzibati və Bürokratik İslahatlar Naziriliyi arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun implementasiyası və “ASAN xidmət” modeli əsasında dövlət və özəl xidmətlər göstərən “one stop shop” mərkəzlərinin təşəkkül tapması prosesi çərçivəsində reallaşdırılıb.
Səfərin məqsədi İndoneziyanın Qərbi Sumatra əyalətində dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində cari vəziyyətlə tanışlıq və ehtiyacların müəyyən edilməsi olub.
Səfər çərçivəsində Qərbi Sumatranın yüksək rütbəli dövlət nümayəndələri ilə görüşlər keçirilib və müxtəlif qurumlarla yerində tanışılq həyata keçirilib.
Səfərin ilk günü Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyəti ilə Qərbi Sumatra vilayətinin qubernatoru İrvan Prayitno arasında görüş keçirilib. Görüşdə Dövlət Agentliyi ilə İndoneziya tərəfi arasında dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsindəki uğurlu əməkdaşlıqdan bəhs olunub. Qubernator 2019-cu ilin iyul ayında “ASAN xidmət” mərkəzinə səfərini məmnunluqla xatırladığını və mərkəzin fəaliyyətinin onda böyük təssürat yaratdığını qeyd edib, bu istiqamətdə cari ilin dekabr ayında İndoneziyanın Qərbi Sumatra vilayətinin müxtəlif qurumlarını təmsil edən nümayəndə heyətinin Dövlət Agentliyi tərəfindən təşkil olunacaq təlimlərdə iştirak etmək üçün Azərbaycana səfər edəcəyini bildirib. Bundan əlavə İndoneziya tərəfi “ASAN xidmət” modelinin Qərbi Sumatranın Padanq şəhərində tətbiqi çərçivəsində Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyətinin ölkəsinə səfərinə böyük əhəmiyyət verdiklərini vurğulayıb, həmçinin müvafiq sahə üzrə Azərbaycanın qabaqcıl təcrübəsinin bölüşülməsi istiqamətində göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Səfər zamanı, həmçinin Qərbi Sumatra vilayətinin İnvestisiya və “one stop shop” mərkəzinin direktoru, Vilayət vergi xidmətinin rəhbəri, Dövlət qulluğu idarəsinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Tərəflər implementasiya prosesinin sürətləndirilməsi, xüsusilə də xidmətlərin formalaşdırılması ilə bağlı tədbirlər üzrə birgə razılığa gəliblər.

Delegation of the State Agency on a trip to West Sumatra province of Indonesia.
On November 16-19, 2019, a delegation of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan were on a business trip to the Republic of Indonesia. The trip was realized within the framework of the implementation of the Memorandum of Understanding signed between the State Agency and Ministry of Administrative and Bureaucratic Reform of the Republic of Indonesia and through the formation process of “one-stop-shop” centres serving to public and private sector based on ASAN Service.
The purpose of the visit was to get acquainted with the current state of public services and identify needs in Western Sumatra province of Indonesia.
During the visit, meetings were held with high-rank officials from Western Sumatra and there have been trips to various organizations.
On the first day of the visit, there was held a meeting between the delegation of the State Agency and governor of the Western Sumatra province, Irwan Prayitno. The meeting focused on the successful cooperation between the State Agency and Indonesia in the field of public services. The governor recalled his visit to ASAN Service in July 2019 and noted how impressed he was with the activities of the centre and mentioned that delegations from various organizations of Western Sumatra province were going to visit Azerbaijan to attend training held by ASAN Service. Additionally, Indonesian part emphasized the importance of the visit by the officials of the State Agency within the framework of the application of ASAN Service model in Padang city of Western Sumatra, as well as they expressed gratitude for the support in the field of sharing Azerbaijan`s advanced experience.
Through the visit, there were meetings with the director of Investing and “one-stop-shop” centre, Head of Taxation Service of the Province, as well as representatives from the Public Service office.
Parties reached a mutual agreement on the acceleration of the implementation process, especially about the events on the formation of services.