Nepal “ASAN xidmət” modelinin tətbiqində maraqlıdır
Nepal Asiya Diplomatiya və Beynəlxalq Əlaqələr İnstitunun rəhbəri Sunil KC- nin "The Rising Nepal" qəzetində məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə diqqətə çatdırılıb ki, Nepal Baş Naziri 2019-cu ildə Azərbaycana Qoşulmama Hərəkatı Sammiti çərçivəsində səfər edib.
Bildirilib ki, Azərbaycanda "ASAN xidmət" mərkəzlərində müxtəlif dövlət orqanları tərəfindən 320 xidmət həyata keçirilir.
Azərbaycanda elektron hökumət quruculuğu istiqamətində ciddi addımların atıldığını vurğulayan müəllif bu istiqamətdə turizm potensialının inkişafı üçün uğurlu "ASAN Viza" nümunəsini diqqətə çatdırıb.
Həmçinin vurğulanıb ki, dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində Nepalda "ASAN xidmət" modelinin tətbiqi ölkə iqtisadiyyatının inkişafına təkan verə bilər.

Nepal is interested in implementing the "ASAN service" model
An article by Sunil KC, head of the Nepal Institute for Asian Institute of Diplomacy and International Affairs Sunil KC was published in “The Rising Nepal”.
It was noted in the article that the Prime Minister of Nepal visited Azerbaijan in 2019 as part of the Non-Aligned Movement Summit.
It was reported that 320 services are provided by various government agencies in the ASAN service centers in Azerbaijan.
The author who emphasizing that serious steps have been taken to build e-government in Azerbaijan, brought to attention the successful example of "ASAN Visa" for the development of tourism potential in this area.
It was also emphasized that the implementation of “ASAN service” model in Nepal in the framework of public-private partnership can stimulate the development of the country's economy.
Link to the article: https://risingnepaldaily.com/opinio3n/e-governance-can-be-game-changer-for-nepal