Qazaxıstan Azərbaycanın icazə sistemini tətbiq edir
Qazaxıstan Respublikasının Türkistan vilayəti Azərbaycanın “Xüsusi Karantin Rejimində İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi" təcrübəsi əsasında vətəndaşlarının hərəkəti üçün onlayn qeydiyyat sistemini hazırlayıb.
Yeni sistem vətəndaşlara ərzaq və digər gündəlik tələbat mallarının, habelə dərman vasitələrinin alınması, təxirəsalınmaz tibbi zərurət, eyni zamanda  evlərini tərk edərkən və ya işə gedərkən onlayn qaydada icazə almağa kömək edəcək.
Ölkəmizdə tətbiq olunan müvafiq sistem barədə Astana Dövlət Xidmətləri Mərkəzinin 42 ölkənin iştirak etdiyi onlayn platformasında məlumat paylaşılıb. Müvafiq platformada Azərbaycan təcrübəsindən başqa Yunanıstan və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində karantin rejimində tətbiq olunan onlayn sistemlər barədə də məlumat verilib. Qazaxıstanın Türkistan vilayəti isə məhz Dövlət Agentliyinin təcrübəsi əsasında müvafiq sistemi ərsəyə gətirib.
Bu barədə BMT-nin İnkişaf Proqramının Astana Dövlət Xidməti Mərkəzi (Astana Civil Service Hub) veb-səhifəsində və Qazaxıstanın digər yerli xəbər portallarında məlumat dərc olunub.
“Xüsusi Karantin Rejimində İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi" Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi və Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən ərsəyə gətirilib.

Kazakhstan implements Azerbaijan's permit system
The Turkestan region of the Republic of Kazakhstan developed an online registration system for the movement of citizens on the basis of the experience of the "System of Obtaining Permits and Monitoring in the Special Quarantine Regime” of Azerbaijan.
The new system will help citizens to buy food and other daily necessities, as well as medicines, urgent medical necessities, as well as get permission online when leaving home or going to work.
The Information about the relevant system implemented in our country was shared in the online platform of Astana State Services Center, in which 42 countries participated of. In the relevant platform the information was also provided about the systems implemented in Greece and the United Arab Emirates in addition to the experience of Azerbaijan. Kazakhstan's Turkestan region created a relevant system based on the experience of the State Agency.
The Information was published on the website of the Astana Civil Service Hub of UN Development Program and other local news portals in Kazakhstan.
"Special Quarantine Permit Acquisition and Monitoring System" was developed by the e-Government Development Center and the Ministry of Internal Affairs under the State Agency for Citizen Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.