“ASAN xidmət”in fəaliyyəti Fransa mətbuatında
Fransada nəşr olunan “La Lettre Diplomatique” (“Diplomatik məktub”) jurnalının xüsusi buraxılışı Azərbaycana həsr olunub.
Buraxılışda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin “İnnovativ və müasir dövlət xidmətləri beynəlxalq əməkdaşlığa töhfə verir” başlıqlı məqaləsi də dərc olunub.
Məqalədə prezident İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən islahatların tərkib hissəsi kimi “ASAN xidmət” mərkəzlərinin yaradılması tarixi , fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirilən xidmətlər barədə məlumat verilib. Eyni zamanda, “ASAN xidmət” təcrübəsinin bölüşülməsi məqsədilə bir sıra ölkələrlə, o cümlədən İtaliya, Fransa, Əfqanıstan, İndoneziya, Koreya, Mərakeş, Monteneqro ilə imzalanmış Anlaşma Memorandumlarının əhəmiyyəti qeyd olunub.
"ASAN xidmət"in Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 2015-ci il Dövlət Xidmətləri Mükafatına (United Nations Public Service Award 2015) layiq görüldüyü əks olunub.
Həmçinin 2017-ci ildən fəaliyyətə başlayan “ASAN Viza” sistemi vasitəsi ilə ölkəmizə gələn turistlərin elektron vizalar ilə təmin edildiyi diqqətə çatdırılıb.
14 mart 2017-ci il tarixində dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin mütərəqqi mexanizmlərinin yaradılması sahəsində Fransa Respublikasının Baş naziri yanında Dövlət İslahatları və Asanlaşdırma üzrə Dövlət Katibliyi arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun Azərbaycan – Fransa ikitərəfli əlaqələrində yeni sahə yaratdığını bildirən müəllif “ASAN xidmət” təcrübəsinin öyrənilməsi məqsədilə Fransanın bir sıra rəsmi şəxslərinin Azərbaycana səfərləri barədə məlumat verib. Vurğulanıb ki, 2015-2017-ci illərdə Fransa Respublikasının Desentralizasiya və Dövlət Qulluğu üzrə Nazirliyinin regionların islahatları məsələləri üzrə dövlət katibi, hökumət üzvü Andre Vallini, Fransa Baş naziri yanında dövlət islahatları və sadələşdirmə üzrə dövlət katibi Jan-Vənsen Plase, Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Jan-Batist Lömuanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətləri “ASAN xidmət” mərkəzləri ilə tanış olublar.
Eyni zamanda qeyd olunub ki, Dövlət Agentliyi beynəlxalq təşkilatlarla və Afrika ölkələri ilə əməkdaşlığı genişləndirir. 10 noyabr 2017-ci il tarixində İSESCO ilə imzalanmış Anlaşma Memorandumu yaxın gələcəkdə üzv ölkələrdə “ASAN xidmət” təcrübəsinin tətbiqinə imkan yaradır.
Beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirmək məqsədilə Dövlət Agentliyi Mərakeş, Belçika, Türkiyə, Amerika, Sinqapur və digər ölkələrdə dövlət xidmətləri sahəsində keçirilən konfrans və seminarlarda aktiv iştirak edib.
Fəaliyyət göstərdiyi gündən bir sıra ölkələrin, o cümlədən Misir, Sudan, Əlcəzair, Uqanda, Cibuti, Ruanda, Seneqal, CAR-ın rəsmi şəxslərinin başçılığı ilə nümayəndə heyətləri “ASAN xidmət” təcrübəsinin öyrənilməsi məqsədilə Azərbaycana səfər ediblər.

Activities of “ASAN service” in the French press
The special edition of “La Lettre Diplomatique” ("Diplomatic Letter") magazine, published in France, is dedicated to Azerbaijan.
The article titled "Innovative and modern public services contribute to international cooperation" by Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, was also published in the edition.
The article provides information on the history, activity directions and services of “ASAN service” centers created as part of the reforms carried out by the President Ilham Aliyev. Sharing experience of “ASAN service”, importance of Memorandums of Understanding signed with a number of countries, including Italy, France, Afghanistan, Indonesia, Korea, Morocco, and Montenegro was emphasized.
It was also noted that operational since 2017 “ASAN Visa” has been providing electronic visas to tourists travelling to Azerbaijan.
On 14 March, 2017 a Memorandum of Understanding was signed between the French State Secretariat for Public Reforms and Simplification and the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan on creation of progressive mechanisms for rendering public services. Emphasizing the importance of memorandum for the improvement of bilateral relations between Azerbaijan and France, author mentions a number of visits of French officials to Azerbaijan to study “ASAN service” experience. It was noted that during 2015-2017 Jean-Baptiste Lemoyne, Secretary of State to the Minister for Europe and Foreign Affairs, Mr. Jean-Vincent Placé, the Secretary of State Secretariat for Public Reforms and Simplification and Mr. André Vallini, State Secretary for Regional Reforms of the Ministry of Decentralization and Public Service of the French Republic got acquainted with activities of “ASAN service” centers.
At the same time, it was noted that the State Agency expands its cooperation with international organizations and African countries. The Memorandum of Understanding signed on November 10, 2017 with ISESCO will enable the application of “ASAN service” experience in member countries in the near future.
In order to expand international cooperation, the State Agency has actively participated in conferences and seminars held in Morocco, Belgium, Turkey, America, Singapore and other countries.
Delegations led by officials from several countries, including Egypt, Sudan, Algeria, Uganda, Djibouti, Rwanda, Senegal, and South African Republic, have visited Azerbaijan to study “ASAN service” experience.