Əmək münasibətlərinin rəsmiləşdirilməsi təşviq edilir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi qeyri-rəsmi əmək münasibətlərinin qarşısının alınması ilə bağlı tədbirləri davam etdirir.
Mərkəzin səyyar monitorinq qrupu Bakı və Sumqayıt şəhərlərində,  eyni zamanda Abşeron rayonunda tikilməkdə olan çoxmənzilli yaşayış binalarının sifarişçi, podratçı və subpodratçı şirkətləri, eləcə də tikinti ərazisində çalışan işçilər ilə görüşlər keçirir. Bakı şəhərində 182,  Sumqayıt şəhəri və Abşeron rayonu ərazisində isə 44 tikinti obyektində olmaqla, ümumilikdə 226 tikinti obyektində  tikinti fəaliyyəti subyektləri ilə görüşlər təşkil edilib.
Görüşlərin  məqsədi işçi və işəgötürənlərin əmək münasibətlərinin rəsmiləşdirilməsinə təşviq edilməsidir. Görüşlər zamanı Mərkəzin fəaliyyəti haqqında, o cümlədən əmək müqavilələrinin sosial və iqtisadi faydaları barədə məlumat verilib. Tikinti fəaliyyəti subyektlərinin əmək münasibətlərinin tənzimlənməsi ilə bağlı sual, şikayət və təklifləri dinlənilib, problemlərlə bağlı həll yolları təklif edilib.
Tikinti obyektlərində səyyar görüşlər vasitəsilə təşviqat işlərinin aparılması əmək müqavilələrinin sayında müşahidə edilən artım dinamikasına təsir edən faktorlardan biridir.
Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi bildirir ki, əmək müqavilələri elektron formada rəsmiləşdirilməli, əmək bildirişləri sistemində müqavilə hüquqi qüvvəyə minmədən işçi tikinti ərazisində işə cəlb olunmamalıdır.

Encouraging formalization of labor relations
Monitoring Center for Labor Relations of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of Republic of Azerbaijan continues to take measures to prevent informal labor relations.
The mobile monitoring group of the Center holds meetings with customers, contractors, subcontracting companies, and workers of construction sites in Baku, Sumgayit, and Absheron district. In total, meetings with subjects of construction activities were held at 226 construction sites– 182 in Baku and 44 in Sumgayit and Absheron district.
The purpose of the meetings is to encourage formalization of labor relations between workers and employers. During the meetings, wide information about the Center's activities, including the social and economic benefits of labor contracts was given. Questions, complaints and suggestions on regulating labor relations of construction activity subjects were considered and solutions were offered.
One of the factors affecting the dynamic growth of number of the labor contracts is encouragement campaigns conducted in construction sites via the mobile meetings.