İSESKO “ASAN xidmət” modelindən faydalanmağı tövsiyə edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyəti İSESKO Baş Konfransının Rabat şəhərində keçirilmiş 13-cü sessiyasında tərəfdaş təşkilat statusunda iştirak edib.
Ölkəmiz sessiyaya təşkilatın 12-ci Baş Konfransının sədri qismində qatılıb.
Tədbirdə çıxış edən Dövlət Agentliyinin Aparatının rəhbəri Azad Cəfərli Azərbaycanla İSESKO arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu bildirib, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən son illər dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi və müasirləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlar və bu islahatların tərkib hissəsi olan "ASAN xidmət" barədə məlumat verib.
"ASAN xidmət"in 2015-ci ildə BMT-nin dövlət xidmətləri mükafatına layiq görüldüyü və müvafiq sahədə ən uğurlu həll olduğu, elm, mədəniyyət və təhsil də daxil olmaqla sahələr üzrə idarəetmə ilə bağlı səmərəli praktiki sistem qismində çıxış etdiyi vurğulanıb.
Dövlət Agentliyi ilə İSESKO arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun önəmindən bəhs edilib. Həmçinin tədbir iştirakçılarının diqqətə çatdırılıb ki, Dövlət Agentliyi təşkilata üzv dövlətlərdə dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsini daha da təkmilləşdirmək üçün “ASAN xidmət” modelinin tətbiqi üzrə əməkdaşlığa hazırdır.
Sessiyada bir sıra məsələrlə yanaşı, İSESKO-nun 2019-2021-ci illər üzrə üçillik Fəaliyyət Planı və Büdcəsi, 2019-2027-ci illər üzrə ortamüddətli Strateji Fəaliyyət Planı müzakirə edilib və qəbul olunub.
İSESKO-nun 2019-2021-ci illər üzrə üçillik fəaliyyət planında üzv ölkələrdə sektoral idarəçilik mexanizminin inkişaf etdirilməsi məqsədilə dövlət idarəçiliyi sahəsində Azərbaycanın qabaqcıl təcrübəsi olan “ASAN xidmət” modelindən faydalanmaq tövsiyə olunub.
Səfər çərçivəsində Afrika Birləşmiş Şəhərlər və Yerli Hökumət Təşkilatının (UCLG Afrika) Afrika Yerli İdarəetmə Akademiyasnın (ALGA) rəhbəri Nəcat Zarrukla görüş keçirilib. Görüşdə cari ilin iyun ayında Dövlət Agentliyi ilə Afrika Birləşmiş Şəhərlər və Yerli Hökumət Təşkilatı arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun implementasiyası çərçivəsində birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb.

ISESCO recommends to benefit from “ASAN service” model
The delegation of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan attended the 13th session of the ISESCO General Conference held in Rabat.
Our country participated in the session as the chairman of the 12th General Conference of the Organization.
Speaking at the event, Azad Jafarli, Head of Apparatus of the State Agency, emphasized the high-level cooperation between Azerbaijan and ISESCO and gave an information about the reforms, directed to the improvement and modernization of public administration in recent years by the President of the Republic of Azerbaijan - Ilham Aliyev, as well as the establishment, goals and directions of the "ASAN service" centers, which are an integral part of these reforms.
It was emphasized that "ASAN service" was awarded the UN Public Services Award in 2015 and acted as the most successful solution to system of governance in the relevant fields, including science, culture and education.
The importance of a Memorandum of Understanding signed between the State Agency and ISESCO was discussed. The event participants were also informed that the State Agency is ready to cooperate on application of the "ASAN service" model in order to further improve the area of rendering public services in the member states.
ISESCO's Action Plan and Budget for 2019-2021 and Medium-term Strategic Action Plan for 2019-2027 were also discussed and adopted during the session.
For the development of sectoral governance mechanism in member countries within the ISESCO's 2019-2021 Action Plan it was also recommended to benefit from “ASAN service” model, which is the best practice in Azerbaijan in the field of public administration.
Within the visit, a meeting was held with Najat Zarrouk, Director of United Cities and Local Governments of Africa (UCLG-Africa) and African Local Government Academy (ALGA). During the meeting, discussions were held on realization of joint initiatives within the framework of implementation of the Memorandum of Understanding signed between the State Agency and the United Cities and Local Governments of Africa on June of this year.