ISESCO ASAN mükafatı təsis etdi
25 oktyabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə ISESCO arasında Birgə Əməkdaşlıq Proqramı imzalanıb. Sənədi Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev və ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri imzalayıblar.
Əməkdaşlıq Proqramına əsasən qabaqcıl idarəetmə üzrə “ISESCO-nun ASAN mükafatı” təsis olunur. “ISESCO-nun ASAN mükafatı” üzv dövlətlərdə innovasiyaları əks etdirən təcrübələr üçün təqdim olunacaqdır.
Həmçinin “ASAN xidmət” və ISESCO tərəfdaşlığını əks etdirən İnkişaf naminə İdarəetmə (G4D) beynəlxalq təşəbbüsünün irəli sürülməsi, şirkətlərin biznes inkişafı və idarəetmələrinin yüksəldilməsi məqsədilə xüsusi “ASAN xidmət” məhsullarının formalaşdırılması əməkdaşlıq proqramında nəzərdə tutulur. Dövlət Agentliyi ilə ISESCO arasında əməkdaşlığın əsası 10 noyabr 2017-ci il tarixində xidmətlərin göstərilməsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun imzalanması ilə qoyulub.
ISESCO-nun 2019-2021-ci illər üzrə üçillik Fəaliyyət Planında üzv ölkələrdə sektoral idarəçilik mexanizminin inkişaf etdirilməsi məqsədilə Azərbaycanın qabaqcıl təcrübəsi olan “ASAN xidmət” modelindən faydalanmaq tövsiyə olunub.

ISESCO established ASAN award
On October 25, 2018 a cooperation agreement was signed between the Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization (ISESCO) and the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. The agreement was co-signed by Director General of ISESCO, Dr. Abdulaziz Othman Altwaijri, and Chairman of the State Agency, Mr. Ulvi Mehdiyev.
According to the Cooperation Program, the “ISESCO’s ASAN award” for advanced governance has been establishing. “ISESCO’s ASAN award” will be presented for experiments reflecting innovations in member states.
In addition, the agreement provides the creation of a media award, support for leading experiences and projects in the field of governance, launch of the “Strive for Development” Network, and the international initiative, “Governance for Development” intended to develop “ASAN service” products. For the record, on November 10, 2017 ISESCO and the State Agency signed a Memorandum of Understanding, which laid a foundation for the future cooperation.
For the development of sectoral governance mechanism in member countries within the ISESCO's 2019-2021 Action Plan it was also recommended to benefit from “ASAN service” model, which is the best practice in Azerbaijan in the field of public administration.
Cooperation in the relevant field of the ISESCO's Action Plan is also considered for the first time.