“Uşaq hüquqları uşaqların gözündə” tədbiri keçirilib
10 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondunun (UNICEF) Azərbaycan nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş “Uşaq hüquqları uşaqların gözündə” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, UNICEF-in Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Edvard Karvardin və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Öncə qonaqlar Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin, 160 №-li klassik gimnaziyanın, "Tərəqqi" liseyinin və XXI ƏSR / Beynəlxalq Təhsil və İnnovasiya mərkəzinin şagirdlərinin hazırladığı “Mənim hüquqlarım: uşaq hüquqları uşaqların gözündə” və “ASAN Məktub” layihəsinin sərgiləri ilə tanış olublar.
Sonra UNİCEF və “ASAN Könüllüləri” Təşkilatının birgə reallaşdırdığı “Uşaq hüquqlarının təşviqi” layihəsi çərçivəsində təşkil olunan təlimçilər üçün təlim proqramı (TOT) ilə tanışlıq gerçəkləşdirilib.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd ölkəmizdə uşaq hüquqlarının qorunması və təbliğinin uşaqların gözü ilə vətəndaşlara çatdırılması, o cümlədən bu istiqamətdə peşəkar təlimçi qruplarının formalaşdırılması, paytaxtda və regionlarda əhalinin maarifləndirilməsidir.
“Uşaq hüquqlarının təşviqi” layihəsi üzrə cari ilin noyabr ayından etibarən ekspertlər tərəfindən təlimçilər üçün təlim proqramı (TOT), maarifləndirici sessiyalar və uşaq hüquqlarının təşviqi günləri keçirilir. Həmçinin Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Mingəçevir, Sabirabad, Bərdə, Masallı, Qəbələ və Qubada yaşayan əhalinin maarifləndirilməsi nəzərdə tutulur.

An event entitled "Children's rights through children’s eyes" was held
On December 10, 2018 the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Office of the United Nations Children's Fund (UNICEF) in Azerbaijan jointly organized an event entitled " Children's rights through children’s eyes ".
Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev, Head of UNICEF Office in Azerbaijan, Edward Carwardine and other guests attended the event.
Firstly, the guests got acquainted with “ASAN Letter” project exposition as well as “My Rights: Children's rights through children’s eye” exhibition prepared by pupils of Heydar Aliyev Modern Education Complex, Classical Gymnasium No 160, "Taraggi" High School and XXI Century International Education and Innovation Centre.
Then, the guests got acquainted with a Training of Trainers (TOT) program, jointly organized within the "Children’s Rights Promotion" project by UNICEF and "ASAN Volunteers" Organization.
The purpose of the event was to inform the citizens about the protection and promotion of children's rights in the country, including the formation of professional trainers in this direction, as well as raising awareness of the people in the capital and regions.
Starting from November 2018, the Training of Trainers (TOT) programs, educational sessions and promotion of children's rights days were organized within the "Children’s Rights Promotion" project. Moreover, 2000 people living in Baku, Sumgayit, Ganja, Mingachevir, Sabirabad, Barda, Masally, Gabala and Guba were also enlightened.