“Rəqəmsallıqla Reallığa” tədbiri keçirilib
19 fevral 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Rəqəmsallıqla Reallığa” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev,  Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının İdarə Heyəti sədrinin müavini vəzifəsini icra edən Asim Zülfüqarov,  bank, kredit və sığorta təşkilatlarının rəhbər şəxsləri, beynəlxalq şirkətlərin nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev Elektron Hökümətin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilən layihələr, o cümlədən “Rəqəmsallıqla Reallığa” tədbirinin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının İdarə Heyəti sədrinin müavini vəzifəsini icra edən Asim Zülfüqarov, Paşa Bankın İdarə Heyətinin sədri Taleh Kazımov, “GoldenPay” şirkətinin təsisçisi və müşahidə şurasının üzvü çıxış edərək ölkəmizdə maliyyə və bank siyasəti sahəsində, elektron hökümət quruculuğu istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
Elektron Hökümətin İnkişafı Mərkəzinin direktoru Fariz Cəfərov Mərkəz tərəfindən reallaşdırılan  “ASAN Finans” layihəsinin qurumlar üçün yaratdığı üstünlüklərdən bəhs edən təqdimatla çıxış edib. Bildirilib ki, Elektron Hökumət İnformasiya Sisteminin alt-sistemi olan “ASAN Finans” sistemi vasitəsi ilə fərdi sahibkarlar üçün banka getmədən bankın müştərisinə çevrilmək imkanı yaradılıb. Sistemin əsas məqsədi rəqəmsal həllərin maliyyə sahəsinə tətbiqi ilə müştərilərin vaxta, maliyyə qurumlarının isə resurslara qənaət etməsi ilə fasiləsiz və məsafəsiz xidmət göstərilməsini təmin etməkdir.
Qeyd olunub ki, “ASAN Finans” layihəsi ona inteqrasiya olunmuş təşkilatların yeniliklərinə dəstək verir. Beləliklə də, vətəndaşlar rəqəmsal mühitdə özlərinə aid məlumatları “ASAN Finans” sisteminə inteqrasiya olunmuş təşkilatlara elektron formada yönləndirə bilirlər.
“ASAN Finans” layihəsi, eyni zamanda vətəndaşların müraciətlərinin qurumlar tərəfindən operativ şəkildə təmin olunmasına da öz müsbət təsirini göstərir. Belə ki, mövcud sistemdə qurumlar vətəndaşın icazəsi olduğu təqdirdə “ASAN Finans” sistemi vasitəsilə onun haqqında məlumatları rahatlıqla əldə edə bilir. Bununla da qurumlar vaxta və resurslara qənaət etmiş olur.

“Digital Reality” event was held
On February 19, 2019 an event titled "Digital Reality" was organized by the E-Government Development Center subordinate to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Asim Zulfugarov, Acting Deputy Chairman of the Management Board of the Financial Market Supervisory Authority of the Republic of Azerbaijan, heads of banks, credit and insurance organizations, representatives of international companies and other guests attended the event.
Chairman of the State Agency, Ulvi Mehdiyev spoke about the projects implemented by the E-Government Development Center and the importance of the event "Digital Reality".
Asim Zulfugarov, Acting Deputy Chairman of the Management Board of the Financial Market Supervisory Authority, Taleh Kazimov, Chairman of the Board of Directors of Pasha Bank, Founder and member of the supervisory board of “GoldenPay” talked about the importance of measures taken in the field of financial and banking policy, as well as e-government in our country.
Fariz Jafarov, Director of the E-Government Development Center, made a presentation on the advantages of the implemented by the center “ASAN Finance” project for the organizations. It was noted that through the "ASAN Finance" system that is a subsystem of the E-Government Information System, individual entrepreneurs have the opportunity to become bank clients without  going to the bank. The main objective of the system is to provide continuous and remote service with the application of digital solutions in the financial sector by saving time and resources of consumers and financial institutions respectively.
It was noted that "ASAN Finance" project supports the innovations of the integrated organizations. Thus, in the digital environment citizens can transfer their information electronically to organizations integrated into the "ASAN Finance" system.
The “ASAN Finance” project also has a positive impact on the operational provision of citizens' appeals by different entities. Thus, in the existing system, with the permission of a citizen organizations can easily obtain information about him/her through the "ASAN Finance" system. Thus, the institutions save time and resources.