“ASAN Viza” vasitəsi ilə hava limanlarında 376 000-dən çox turistə viza verilib
Artıq bir ildir ki, Azərbaycanın beynəlxalq hava limanlarında “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Cənubi Koreya, Çin, İran, İsrail, İndoneziya, Küveyt, Qətər, Malaziya, Oman, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, Türkiyə və Yaponiya vətəndaşlarına  yerində vizaların verilməsi təmin edilir. Həmçinin “ASAN Viza” vasitəsi ilə diplomatik səfərlər,  Formula 1, Avropa Liqası və s. bu kimi beynəlxalq tədbirlərlə əlaqədar Azərbaycana səfər edənlərin viza əldə etməsinə dəstək verilir.
Hava limanlarında vizaların yerində verilməsi prosesi hər bir əcnəbi vətəndaşın orta hesabla 2 dəqiqə zamanını alır. 7 dildə fəaliyyət göstərən özünəxidmət terminalları və “ASAN Viza” əməkdaşları əcnəbilərin rahat şəkildə viza almasını təmin edirlər. Özünəxidmət terminallarından başqa xüsusi pəncərələrdə viza verilməsi və bank xidmətləri də həyata keçirilir, bu isə öz növbəsində ölkəyə gələn əcnəbilərə vizaların verilməsinə dəstək göstərir.
Ümumilikdə “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə 95 ölkədən olan əcnəbilərə elektron vizaların verilməsi həyata keçirilir. “ASAN Viza” fəaliyyətə başladığı qısa müddət ərzində Azərbaycana səyahət üçün müraciət edən 1 222 000 –dən çox əcnəbiyə viza verilib. Bura həm www.evisa.gov.az portalı vasitəsilə, həm də hava limanlarında verilən vizalar daxildir.  Hava limanlarında 376 000-dən çox turistə  viza verilib.
Bu il Azərbaycana elektron viza üçün müraciət edən turistlərin sayı ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 72 % artıb.
Hazırda Avropa Liqasının Finalı ilə bağlı işlər davam edir. “ASAN Viza” əməkdaşlarının Finala sayılı günlər qalmış gücləndirilmiş iş rejimində fəaliyyət göstərmələri planlaşdırılır. Həmçinin Heydər Əliyev  Beynəlxalq Hava Limanında  “ASAN Viza” xidmət terminallarının və əməliyyat pəncərələrinin sayı iki dəfədən çox artırılıb, gəliş vizalarının verilməsi proseduru sadələşdirilib, UEFA Avropa Liqasının Finalı ilə bağlı vizaların verilməsi 30 saniyəyə qədər azaldılıb.
Azərbaycan ərazisində yerləşən beynəlxalq hava limanlarında vizaların verilməsi “Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə viza verilməsi prosedurunun təkmilləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin  31 yanvar 2018-ci il tarixli Fərmanına əsasən  15 may 2018-ci il tarixindən  “ASAN Viza” tərəfindən həyata keçirilir.

More than 376 000 tourists have been issued visas through the "ASAN Visa" at the airports
It has been one year that through the “ASAN Visa” system, visas for citizens of the United Arab Emirates, South Korea, China, Iran, Israel, Indonesia, Kuwait, Qatar, Malaysia, Oman, Saudi Arabia, Singapore, Turkey and Japan have been issued at international airports upon arrival. In addition, travelers visiting Azerbaijan in connection with international events such as diplomatic visits, Formula 1, Europe League and etc. are supported to get visas through “ASAN Visa”.
The process of issuing visas at the airports takes about 2 minutes for each foreign citizen. Self-service terminals operating in seven languages and employees of “ASAN Visa” provide foreigners with a visa in a comfortable way. In addition to self-service terminals, visas and bank services are also provided in special windows, which, in turn, support the issuance of visas to foreigners who arrive in the country.
In total, electronic visas are issued to foreigners from 95 countries through the “ASAN Visa” system. Since the start of its activity, in a short period of time “ASAN Visa” has given more than 1 222 000 visas to foreigners applying for travelling to Azerbaijan. This includes visas provided both at www.evisa.gov.az and at the airports. More than 376 000 visas were given to tourists at the airports.
This year, the number of tourists applying for electronic visa to Azerbaijan has increased by 72% compared to the same period last year.
Work on the Europe League final is currently underway. Enhanced work regime of the “ASAN Visa” employees in days before the finals has also been planned. Also, the number of "ASAN Visa" service terminals and operating windows at Heydar Aliyev International Airport has been increased by more than twice, the procedure of entry visas has been simplified, and the issuance of visas for UEFA Champions League has been reduced to 30 seconds.
Issuance of visas at international airports located in Azerbaijan is carried out by "ASAN Visa" from May 15, 2018 in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 31, 2018 "On improving the procedure for issuing visa for citizens and stateless persons at international airports of the Republic of Azerbaijan" are held.