Bakıda BMT-nin Dövlət Xidmətləri Forumu keçiriləcək
24-26 iyun 2019-cu il tarixində Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ilə birgə BMT-nin Dövlət Xidmətləri Forumunu keçirəcək.
Forum 2003-cü ildən etibarən 23 iyun – BMT-nin Dövlət Xidmətləri Günü ərəfəsində hər il təşkil olunur. Bu Forumun keçirilməsində məqsəd dövlət idarəçiliyi, dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin qabaqcıl modelləri, innovasiyalar və bu sahədə aktual olan məsələlər üzrə müzakirələrin aparılması, habelə dövlətlərin bu istiqamətlərdə qabaqcıl təcrübələrinin mübadiləsidir. Həmçinin Forum çərçivəsində dövlət xidmətləri sahəsində dünya üzrə ən qabaqcıl və innovativ modellər mükafatlandırılacaqdır.
Dünyanın 190-dan çox ölkəsindən 500-dən artıq nümayəndənin iştirakı ilə nəzərdə tutulan builki Forumda BMT Baş katibinin müavini cənab Lui Zenmin, o cümlədən müxtəlif ölkələrin dövlət idarəçiliyi və dövlət xidmətləri üzrə nazirləri, yerli idarəetmə orqanlarının, akademik dairələrin və özəl sektorun rəhbər şəxsləri iştirak edəcəklər.
Dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində ölkəmizdə təşkil olunacaq ilk BMT tədbiri olan bu Forum çərçivəsində plenar sessiyalar, 9 fərqli mövzu üzrə seminar və 4 paralel tədbir təşkil olunacaq. Eyni zamanda 5 fərqli kateqoriya üzrə BMT Dövlət Xidmətləri Mükafatının builki qaliblərinin təltif olunması,  Dövlət Agentliyi ilə xarici ölkələrin bir sıra qurumları arasında əməkdaşlığa dair müqavilələrin imzalanması planlaşdırılır.
Forumun Azərbaycan Respublikasında keçirilməsinə zəmin yaradan ən önəmli amillər ölkəmizdə dövlət xidmətləri sahəsində qazanılmış nailiyyətlər, “ASAN xidmət”in uğurlu fəaliyyəti və 2015-ci ildə BMT-nin Dövlət Xidmətləri mükafatına layiq görülməsidir.

United Nations Public Service Forum will take place in Baku
The 2019 United Nations Public Service Forum will be jointly organized by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and  the United Nations on 24-26 June, 2019, taking place at Heydar Aliyev Center.
The Forum is annually held on the eve of the UN Public Service Day since June 23, 2003. The purpose of the Forum is to hold discussions related to the issues on public administration, advanced public service delivery models, innovations and relevant topics in this field, as well as to ensure interstate exchange of advanced practices in this area. In addition, within the framework of the Forum, the most advanced and innovative models in the field of public services will be awarded.
The Forum involving more than 500 delegates from over 190 countries around the world, will be attended by the Under Secretary-General of the United Nations, Mr. Liu Zhenmin, as well as ministers of public administration and public services of various countries, and senior executives of local authorities, academic circles and private sector.
Within the forum, which will be the first UN event being organized in Azerbaijan, in the field of public services, plenary sessions, 9 different workshops and 4 parallel events will be organized. At the same time, it is planned to award this year's winners of the UN Public Services Award in 5 different categories. Furthermore, the State Agency is planning to sign cooperation agreements with a number of foreign countries.
The most important factors contributing to the organization of the forum in the Republic of Azerbaijan are achievements of our country in the field of public services, the successful activity of “ASAN service” and receiving the UN Public Service Award in 2015.