Azərbaycan və Türkiyə dövlət xidmətləri və e-hökumət sahəsində əməkdaşlıq edəcək
24 iyun 2019-cu il tarixində Bakıda təşkil olunan BMT-nin Dövlət Xidmətləri Forumu çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Türkiyə Respublikası Nəqliyyat və İnfrastruktur Nazirliyi və Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi arasında dövlət xidmətlərinin göstərilməsi və e-hökumət sahəsində əməkdaşlıq haqqında Niyyət Protokolu imzalanıb.
Niyyət Protokolu çərçivəsində dövlət xidmətlərinin göstərilməsi və e-hökumət sahəsində əməkdaşlığı və təcrübə mübadiləsini təşviq etmək üçün tərəfdaş qurumlar arasında bacarıqların artırılması, o cümlədən qabaqcıl təcrübələrin paylaşılması, mütəxəssislərin mübadiləsi və birgə araşdırmaların aparılması nəzərdə tutulur. Həmçinin ekspert məsləhətləşmələri və texniki yardımın, təhsil proqramları, təlimlər, ixtisaslaşdırılmış kurslar və digər vasitələrlə insan resursları bacarıqlarının artırılması məsələləri həyata keçiriləcək.
Tərəfdaşlar Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasındakı əməkdaşlığın və qardaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi və e-hökumət sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində bu sənədin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
24-26 iyun tarixində Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ilə birgə BMT-nin Dövlət Xidmətləri Forumunu keçirir.

Azerbaijan and Turkey will cooperate in the Field of Public Services and E-Government
On June 24, 2019, within the framework of the UN Public Service Forum organized in Baku, a Declaration of Intent on the Delivery of Public Services and E-Government Cooperation was signed between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Transport and Infrastructure of the Republic of Turkey, and Turkish Cooperation and Coordination Agency.
Within the framework of the Declaration of Intent, it is envisaged to promote the delivery of public services and e-government cooperation and exchange of experiences by enhancing skills among partner organizations, as well as to share advanced experiences, exchange experts and conduct joint investigations. Moreover, human resource capacity building will be provided through expert consultations and technical assistance, education programs, trainings, specialized courses and other tools.
The partners underlined the importance of this document in the direction of enhancing cooperation and fraternal relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey, as well as delivering public services and developing cooperation in the field of e-government.
On June 24-26, the 2019 United Nations Public Service Forum has been jointly organized by the United Nations and the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan at Heydar Aliyev Center.