“Hərbiyyə” hərbi-vətənpərvərlik düşərgəsinə start verilib
26 avqust 2019-cu il tarixində Gədəbəy rayonunun Düzyurd-Miskinli yaylağında “Hərbiyyə” hərbi-vətənpərvərlik düşərgəsininin açılış mərasimi təşkil olunub. Layihə "ASAN xidmət", Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi, "ASAN Könüllüləri" Təşkilatı, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), Azərbaycan Respublikası Gədəbəy Rayon İcra Hakimiyyəti və "Cavad Xan" Tarix və Mədəniyyət Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir.
Açılış mərasimindən öncə iştirakçılar Şəmkir rayonunda yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzi və Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin Şəmkir Hərbi Birliyi ilə tanış olublar.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, Gədəbəy Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İbrahim Mustafayev, Əməkdar incəsənət xadimi, Prezidentin fərdi təqaüdçüsü, polkovnik Abdulla Qurbani, "Cavad Xan" Tarix və Mədəniyyət Fondunun Birinci vitse-prezidenti Muzadil Həsənov və digər qonaqlar iştirak ediblər.
İştirakçılar Ümummilli lider Heydər Əliyev abidəsi önünə gül dəstələri də qoyublar.
Qonaqlar çıxış edərək əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən müəyyən edilən və Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən hərbi quruculuqdan, o cümlədən ölkəmizin müxtəlif regionlarının sosial-iqtisadi inkişafından söz açıblar. Həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, ASAN Könüllüləri tərəfindən dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsi və gənclərinin hərbi-vətənpərvərlik ruhunun yüksəldilməsi istiqamətində uğurlu layihələr icra olunub.
26-30 avqust tarixini əhatə edəcək “Hərbiyyə” hərbi-vətənpərvərlik düşərgəsində iştirakçılar müxtəlif peşəkar hərbi təlimlərə cəlb olunacaq, taktiki hazırlıq, qarovul, atəş, topoqrafiya, komandir hazırlığı və digər hərbi hazırlıqlarda iştirak edəcəklər. Eyni zamanda müxtəlif tarixi-mədəni ərazilərə ekskursiyalar təşkil olunacaq.
Layihə “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” QSC, ASAN Radio və www.azvision.az xəbər saytının media tərəfdaşlığı ilə reallaşdırılır.

On August 26, 2019, a military-patriotic camp was opened in the Duzyurd-Miskinli pasture of the Gadabay district.
The project is implemented jointly by ASAN Service, Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, “ASAN Volunteers” Organization, Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), Gadabay District Executive Authority and “Javad Khan” History and Culture Foundation.
Before the opening ceremony, the participants got acquainted with Heydar Aliyev Center and Shamkir Military Union of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan located in Shamkir.
Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Ulvi Mehdiyev, Head of Gadabay District Executive Authority Ibrahim Mustafayev, Honorary Artist, Presidential Personal Retirement, Colonel Abdullah Gurbani, the First Vice-President of “Javad Khan” History and Culture Foundation Muzadil Hasanov and other guests attended the ceremony.
The participants also put flowers to the monument of Heydar Aliyev, the National Leader of the Republic of Azerbaijan.
The guests spoke about the military establishment, which was set up by National Leader Heydar Aliyev and successfully maintained by the Supreme Commander-in-Chief, Ilham Aliyev, and the socio-economic development of different regions of the country. It was also noted that ASAN Volunteers have successfully implemented projects aimed at strengthening statehood and enhancing the military-patriotic spirit of the young.
The participants of the military-patriotic camp “Harbiyya”, which is going to be held from August 26 to August 30, will be involved in various types of professional military, commander and tactical trainings, guarding, shooting, topography, and other kinds of military trainings. There will also be excursions to various historical and cultural sites.