Türkiyə Respublikasının Vitse-prezidenti “ASAN xidmət”də
16 sentyabr 2019-cu il tarixində Türkiyə Respublikasının Vitse-prezidenti Fuat Oktay “ASAN xidmət” mərkəzi ilə tanış olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev qonağa “ASAN xidmət” mərkəzlərinin yaradılması məqsədləri, fəaliyyət istiqamətləri, innovasiyaların tətbiqi barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunub, bu günədək 33 milyona yaxın vətəndaş müraciəti qeydə alınıb.
Görüşdə Dövlət Agentliyi ilə Türkiyə Respublikası arasında uğurlu əməkdaşlıqdan bəhs olunub və “ASAN xidmət” modelinin Türkiyədə tətbiqi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, cari ilin iyun ayında Bakıda təşkil olunan BMT-nin Dövlət Xidmətləri Forumu çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Türkiyə Respublikası Nəqliyyat və İnfrastruktur Nazirliyi və Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi arasında dövlət xidmətlərinin göstərilməsi və e-hökumət sahəsində əməkdaşlıq haqqında Niyyət Protokolu imzalanıb.
Həmçinin müvafiq Forum çərçivəsində dövlət xidmətlərinin göstərilməsi üzrə ASAN Beynəlxalq Assosiasiyasının yaradılmasına dair Niyyət Bəyannaməsi imzalanıb. Türkiyə Respublikasının da tərəfdaş olduğu Assosiasiyasının yaradılması ilə dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsi üzrə unikal əməkdaşlığın qurulması, müvafiq sahədə səmərəli idarəetmə üzrə müasir çağırışları və vacib problemləri müzakirə etmək üçün ekspert, mütəxəssislərin institusional şəbəkələşməsinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Qonaq, həmçinin “ABAD” publik hüquqi şəxs, “ASAN Radio” və “ASAN Təlim-Tədris Mərkəzi”nin fəaliyyəti ilə tanış olub.

Vice-President of the Republic of Turkey at “ASAN Service”
On September 16, 2019, Fuat Oktay, Vice-President of the Republic of Turkey, get acquainted with “ASAN Service” centre.
Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev informed the guest about activities and aims of the establishment of "ASAN service", as well as the application of innovations. There was emphasized that with the establishment of "ASAN service" there have been achieved serious steps in the field of provision of efficient public administration through enhancing of transparency and application of innovations. And up to now applications of more than 32 million citizens have been received.
Successful cooperation between the State Agency and the Republic of Turkey, as well as the application of “ASAN Service” model in Turkey,  were also discussed.
It was drawn to attention that within the UN Public Service Forum, held in Baku in July, Protocol of Intent was signed by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Transport and Infrastructure of the Republic of Turkey and Turkish Cooperation and Coordination Agency (TCCA).
Moreover, within the framework of the relevant forum, Declaration of Intent was also signed on establishing ASAN International Association for provision of public service. With the establishment of the association, of which the Republic of Turkey is also a member, it is planned to establish unique cooperation on the provision of public services, as well as institutional network to discuss contemporary challenges and essential problems for effective management in the aforementioned field.
Guests got familiar with activities of ABAD public legal entity, ASAN Radio and ASAN Training and Education Center.