“Hərbiyyə - Xəzər” düşərgəsinə start verilib
18 sentyabr 2019-cu il tarixində “Hərbiyyə - Xəzər” hərbi vətənpərvərlik düşərgəsinin açılış mərasimi keçirilib. Düşərgə “ASAN xidmət”, Dövlət Sərhəd Xidməti və “ASAN Könüllüləri” Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılır.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, Dövlət Sərhəd Xidməti rəisinin müavini, general-leytenant Azad Ələkbərov iştirak ediblər. İştirakçılar öncə Sahil Mühafizəsinin bazasında Heydər Əliyev İdeoloji Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub, ulu öndərin abidəsi önünə əklil qoyublar.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev düşərgə iştirakçılarını salamlayaraq cari il ərzində könüllülərin çoxsaylı müraciətləri nəzərə alınaraq "Hərbiyyə" düşərgəsinin üçüncüsünün gerçəkləşdirildiyini diqqətə çatdırıb. Dövlət Sərhəd Mühafizəsinin 100 illiyi münasibəti ilə həyata keçirilən müxtəlif tədbirlərdən biri kimi bu tədbirin, o cümlədən ASAN Könüllülərinin hərbi vətənpərvərlik layihələrinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
DSX rəisinin müavini, general-leytenant Azad Ələkbərov sərhədlərimizin etibarlı mühafizəsi, həmçinin gənclərin hərbi vətənpərvərlik tərbiyəsinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
18-19 sentyabr tarixini əhatə edəcək düşərgə ilk dəfə olaraq gəmilərdə və hərbi simulyasiya formatında həyata keçiriləcək. Layihə çərçivəsində iştirakçılar Dövlət Sərhəd Xidmətinin Sahil Mühafizəsində “Tufan” tipli gəmilərdə təlimatlandırılmaqla yerləşdiriləcəklər.
Həmçinin iştirakçılar dənizə çıxış, atış poliqonuna hərəkət, poliqonda yarışların keçirilməsi, rabitə danışıqları üzrə məlumatın kodlaşdırılması və deşifrə edilməsi, dəniz düyünlərinin bağlanması, “Valiant” tipli qayıqlarla müəyyən məsafədə estafetin keçirilməsi, Simulyator vasitəsi ilə artilleriya atışının, 23-mm-lik “TAYFUN” silahından atışın icra edilməsi və digər hərbi hazırlıqlarda iştirak edəcəklər. Gənc könüllülərin iştirakı ilə sıra meydanında yarışın təşkili və Sahil Mühafizəsinin Heydər Əliyev adına İdeoloji Mərkəzi, Klubu, Tədris Mərkəzi və muzeyinə ekskursiyaların təşkili nəzərdə tutulur.
“Hərbiyyə - Xəzər” gənc nəslin hərbi vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi istiqamətində təşkil olunan sayca 5-ci hərbi vətənpərvərlik düşərgəsidir

“Harbiyya- Caspian” has been launched
On September 18, 2019, opening ceremony of “Harbiyya- Caspian” military-patriotic camp was held. The camp is implemented jointly by “ASAN Service”, State Border Service of Azerbaijan, and “ASAN Volunteers” Organization.
Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev and Deputy Head of SBS Major General Azad Alekperov attended the event. Participants firstly got acquainted with activities of Heydar Aliyev Ideological Center at the base of State Border Service and laid flowers to the monument of the National Leader of the Republic of Azerbaijan.
Chairman of the State Agency Ulvi Mehdiyev, greeting the camp participants with his keynote, drew to attention the fact that taking into account numerous applications by volunteers throughout the given year, third “Harbiyya” camp has been launched. Being one of the various events organized to mark the 100th anniversary of State Border Service, the importance of the aforementioned camp, as well as other military-patriotic projects by ASAN Volunteers has been stressed.
Deputy Head of SBS Major General Azad Alekperov mentioned reliable protection of our borders, as well as works on strengthening military patriotic education of youth.
Covering dates September 18-19, the camp will pioneer at trainings on boats and in the form of military simulation form. Within the project, participants will be trained on “Tufan” border guard ships of Coast Guard of State Border Service.
Moreover, the practical components of the trainings include access to the sea, move to the shooting range, competitions at the shooting range, data codification and decryption for communication, sea knot tying, relay races on Valiant type ships, artillery fire from a simulator, fire from Tayfun 23 mm gun and other military trainings. It is also projected to organize a race at row square and excursions to Ideology Center named after Heydar Aliyev, Training Center and museum of SBS.