“Könüllü gömrükçü” dəstəsinin üzvlərinə sertifikatlar təqdim olunub
23 oktyabr 2019-cu il tarixində Dövlət Gömrük Komitəsində fəaliyyət göstərən ilk “Könüllü gömrükçü” dəstəsinin üzvlərinə sertifikatların təqdim olunması mərasimi keçirilib. Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov, Dövlət Gömrük Komitəsi sədrinin birinci müavini, gömrük xidməti general-mayoru İsmayıl Hüseynov iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov Dövlət Gömrük Komitəsi ilə “ASAN xidmət” arasında səmərəli əlaqələrdən danışıb və könüllü hərəkatına gömrük orqanlarının da qoşulmasının və könüllü gömrükçülər ordusunun yaradılmasının sevindirici hal olduğunu bildirib. Ceyhun Salmanov vurğulayıb ki, könüllü hərəkatı çərçivəsində minlərlə gənc bilik və bacarıqlarını artırmaq imkanı əldə edib və işlə təmin olunub. Çıxışının sonunda Ceyhun Salmanov Dövlət Gömrük Komitəsində ilk “Könüllü gömrükçü” dəstəsinin üzvlərinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib və onlara gələcək işlərində uğurlar arzulayıb.
Komitə sədrinin birinci müavini İsmayıl Hüseynov çıxış edərək ölkəmizdə Prezident İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən gənclər siyasətindən, bu sahəyə göstərilən dövlət qayğısından və könüllü hərəkatının formalaşmasından danışıb. Gənclərin hərtərəfli inkişafı, bilik və bacarıqlarının artırılmasında könüllü hərəkatının böyük önəm daşıdığını və bu hərəkatın formalaşmasında Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rolunu xüsusi vurğulayan İsmayıl Hüseynov qeyd edib ki, məhz onun təşəbbüsü ilə həyata keçirilən sosial-humanitar layihələr, beynəlxalq tədbirlər minlərlə gəncimizə potensiallarını reallaşdırmaq, öz imkanlarını göstərə bilmək üçün şərait yaradıb.
Dövlət Gömrük Komitəsində ilk “Könüllü gömrükçü” dəstəsinin bu ilin iyun ayında formalaşdırıldığını bildirən İsmayıl Hüseynovun sözlərinə görə məqsəd gömrük sahəsində gənclərin potensialından daha səmərəli istifadə etmək, onlara peşə vərdişlərini aşılamaq və təcrübi biliklərini artırmaq, ölkədə könüllü hərəkatının inkişafını dəstəkləməkdir.
Dövlət Gömrük Komitəsinin Sosial İnnovasiyalar və Analitik Təhlil İdarəsinin rəisi, “Könüllü gömrükçü” dəstəsinin rəhbəri Vüqar Əliyev öz çıxışında qeyd edib ki, könüllü şəkildə dövlətə, ictimai maraqlara təmənnasız xidmət göstərmək saf niyyətdən doğan çox nəcib bir əməldir və hər cür alqışa layiqdir. Eyni zamanda, könüllü fəaliyyət gənclərə öz potensialını üzə çıxarmağa, ölkədə və xaricdəki həmyaşıdları ilə qarşılıqlı əlaqələr qurmağa imkan yaradır.
İdarə rəisi ümumilikdə gömrük orqanlarında ilk dəfə olaraq 131 nəfər könüllü gömrükçünün fəaliyyətə başladığını, 4 ay müddətində Dövlət Gömrük Komitəsinin müxtəlif strukturlarında müvəffəqiyyətlə könüllü fəaliyyət göstərdiklərini bildirib.
Sonra tədbirdə “Könüllü gömrükçü” dəstəsinin fəaliyyətinə dair hazırlanmış videoçarx nümayiş etdirilib.

Certificates have been presented to the members of the “Customs Volunteer” team
On October 23, 2019, certificate presentation ceremony was held for the members of “Customs Volunteer” under the State Customs Committee. First Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President fo the Republic of Azerbaijan Jeyhun Salmanov and Ismayil Huseynov, First Deputy Chairman Of The State Customs Committee Of The Republic Of Azerbaijan, Major-General Of Customs Service attended the event.
Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Salmanov talked about effective relations between ASAN Service and the State Customs Committee. Moreover, he stated that it was a positive case for the Customs Service to join the volunteer movement, as well as the establishment of a “customs volunteer army”. Jeyhun Salmanov emphasized that within the volunteering movement thousands of youngsters have got an opportunity to improve their knowledge and skills, as well as employment opportunities. At the end of his speech, Jeyhun Salmanov highly praised activities of the members of the “Customs Volunteer” team and wished luck in future activities.
Ismayil Huseynov, First Deputy Chairman Of The State Customs Committee Of The Republic Of Azerbaijan, talked about youth policy pioneered by President Ilham Aliyev, state attention on this direction, as well as the formation of volunteering movement. Emphasizing the role of the First Vice President Mehriban Aliyeva in the development of volunteer movement for the comprehensive development of young people, increasing their knowledge and skills, Ismail Huseynov said that the social and humanitarian projects implemented through her initiative created conditions to show their potential.
According to Ismail Huseynov, the first “Customs Volunteer” team under the State Customs Committee was formed in June this year, the goal is to make the most of the potential of the youth in the customs field, to develop their professional skills and to increase their knowledge and skills.
Head of Department of Socıal Innovatıon and Analytıcal Study, Colonel of Customs Servıce, Chairman of “Customs Volunteer” team Vugar Aliyev in his speech, noted that serving to the state as a volunteer is a noble act caused by public interest and deserves all kinds of applause. At the same time, volunteer activity enables young people to realize their potential and to interact with their peers in the country and abroad.
The head of the department said that for the first time, 131 voluntary customs officers started working in the customs authorities and that they were successfully working in various structures of the State Customs Committee for four months.