Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupunun üçüncü görüşü keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin təşkilatçılığı, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi ilə Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupunun (EHİQ) növbəti görüşü keçirilib.
Görüşdə elektron hökumətin formalaşdırılması istiqamətində qarşıda duran vəzifələr və onların icra mexanizmləri, hökumət buludunun perspektivləri mövzusunda müzakirələr aparılıb, habelə yeniliklər və bu istiqamətdə beynəlxalq təcrübə bağlı məlumatlandırma həyata keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini, Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupunun rəhbəri Ceyhun Salmanov elektron hökumət sahəsində həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyəti və bu sahədə Dövlət Agentliyi, digər qurumların birgə fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Tədbirin birinci hissəsində elektron hökumətin inkişafı və təşviqi sahəsində aparılan işlər, mövcud beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və tətbiqi imkanları, həyata keçirilən tədbirlər və onların gələcək perspektivləri müzakirə edilib.
Tədbirin ikinci hissəsində beynəlxalq ekspert, professor Con K. Koyle tərəfindən “Dizayn düşüncəsi” (Design thinking) mövzusunda təqdimat edilib, İcra qrupunun üzvləri bu barədə məlumatlandırılıblar.
İcra Qrupunun üçüncü görüşü Şamaxı rayonunda təşkil edilib. Tədbir çərçivəsində iştirakçıların Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasına səfəri baş tutub, həmçinin iştirakçılar arasında müxtəlif istiqamətli mövzular üzrə sərbəst müzakirələr aparılıb.
Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 14 mart tarixli 1885 nömrəli Fərmanına uyğun olaraq dövlət informasiya ehtiyatları və sistemlərinin formalaşdırılması, aparılması, inteqrasiyası və effektiv idarə edilməsi sahəsində vahid koordinasiyanı həyata keçirmək, habelə rəqəmsal hökumətə sürətli keçidin təmin edilməsini, elektron hökumət və rəqəmsal innovasiyalar sahəsində beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılmasını, elektron hökumətin inkişafı və təşviqi üzrə dövlət orqanlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsini təmin etmək məqsədi ilə yaradılıb. Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupunda 60-a yaxın müxtəlif dövlət qurumunun nümayəndəsi təmsil olunur.

The 3rd meeting of the E-government Implementation Group has been held.
Another meeting of the E-government Implementation Group has jointly been held by the support of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Transport, Communication and High Technologies.
The meeting discussed the upcoming tasks for e-government formation and their implementation mechanisms, the prospects of government cloud, as well as information on innovations and international experience in this area.
Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, as well as Chairman of the E-government Implementation Group Jeyhun Salmanov in his keynote speech, mentioned the importance of activities in the field of e-government and joint projects carried out together with the State Agency, as well as other organizations.
In the first part of the event, there were discussed activities in order to develop and promote e-government, opportunities to study and apply existing international experience, the work done so far on e-government issues and their future prospects.
In the second part of the event, an international expert, Professor John K. Coyle presented a presentation on "Design Thinking" and members of the Executive Team were informed about it.
The third meeting of the Executive Group was held in Shamakhi. Within the framework of the event, participants visited Shamakhi Astrophysical Observatory and also had free discussions on various topics.
The E-Government Executive Group, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan # 1885 of March 14, 2018, provides unified coordination for the formation, integration and effective management of public information resources and systems, as well as the rapid transition to digital government and e-government. It was created to increase international competitiveness in the field of digital innovation and to coordinate the activities of government agencies for the development and promotion of e-government.