“Hökumətlər tərəfindən COVID -19-a qarşı görülən çevik tədbirlər” ASAN Qlobal Veb Forumun açılış sessiyasının ardından “Pandemiya dövründə dövlət xidmətlərinin göstərilməsi” mövzusunda panel sessiya təşkil olunub.
Natiqlər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, Özbəkistanın Ədliyyə naziri Ruslanbek Davletov, Uqandanın Dövlət xidmətləri naziri Vilson Muruli Mukasa, İndoneziyanın İnzibati və bürokratik islahatlar nazirinin müavini Diah Natalisa, İtaliya Respublikası Baş nazirinin Ofisi yanında Dövlət İdarəçiliyi üzrə Departamentin rəhbərinin müavini Mişel Palma, Birgə e-Hökumət və Açıq Data üzrə İnnovasiya Mərkəzinin İT üzrə rəhbəri Kristian Rup olublar.
Moderator isə BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər üzrə Departamentinin (UN DESA) dövlət xidmətləri innovasiyası bölməsinin rəhbəri Con-Mari Kauzya olub.
Sessiyada “Pandemiyanın dövlət xidmətləri üçün yaratdığı çətinlikləri necə aradan qaldırmaq olar?”, “Karantin tədbirləri və iqtisadi durğunluq şəraitində necə davranmaq lazımdır?” kimi suallara cavab tapmağa çalışılıb.
Natiqlər bu günlərdə yaşanılan problemləri, həmçinin səmərəli, etibarlı və müxtəlif ölkələrin vətəndaşlarına təklif etmək üçün replikasiya oluna bilən həll yollarını müzakirə ediblər.
Sonra “Pandemiya dövründə cəmiyyətin səfərbər edilməsi məqsədi ilə sosial innovasiyalar və smart həllər” mövzusunda panel sessiya təşkil olunub.
Bu sessiyanın natiqləri isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov, Türkiyə Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Rəqəmsal Transformasiya İdarəsinin rəhbəri Ali Taha Koç, Afrika Birləşmiş Şəhərlər və Yerli İdarəetmə Təşkilatının (UCLG Africa) Baş katibi Jan Pyer Elonq Mbassi, Qazaxıstanın rəqəmsal inkişaf, innovasiya və aerokosmik sənayesi nazirinin müavini Ablaixan Ospanov, Gürcüstan İnnovasiya və Texnologiya Agentliyinin sədr müavini Mariam Laşki, Estoniya Akselerasiya proqramının rəhbəri Mik Vainik olublar.
Moderator BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər üzrə Departamentinin (UN DESA) rəqəmsal hökumət bölməsinin rəhbəri Vinçenzo Aquaro olub.
Sessiyada müvafiq istiqamətdə maraqlı, mürəkkəb və mütərəqqi həllər təqdim olunub.
Eyni zamanda real tətbiqi təcrübələr bölüşülüb və müzakirə edilib. Çox sayda maraqlı tərəfləri nəzərdə tutan və əhatə edən təhlilə, həmçinin vətəndaşyönümlü yanaşmalara xüsusi diqqət yetirilib.

The first day of the ASAN Global Web Forum continued with 2 consecutive sessions
Following the opening session of the ASAN Global Web Forum “Governments Agile Response to COVID-19” was held, a panel session on “Public Services in Pandemic Times” was organized.
Speakers were Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Ulvi Mehdiyev, Minister of Justice of Uzbekistan Ruslanbek Davletov, Minister of Public Services of Uganda Wilson Muruli Mukasa, Deputy Minister of Administrative and Bureaucratic Reforms of Indonesia Diah Natalisa, Deputy Head of the Department for Public Administration, Office of the Prime Minister of Italy Michele Palma, CIO, European Joint e-Government and Open Data Innovation Lab Christian Rupp.
As for the moderator, he was the Chief of Public Services Innovation Branch, UN DESA John-Mary Kauzya.
In the session, attempts have been made to find answers to such questions as: "How to overcome the difficulties created by the pandemic for public services?", "How to act in the context of quarantine measures and economic stagnation?"
The speakers discussed the current problems, as well as effective, reliable and replicable solutions to offer to citizens of different countries.
Afterwars a panel session on "Social innovations and smart solutions to mobilize society during the pandemic" was organized.
The speakers of this session were Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, Head of the Department of Economic Issues and Innovative Development Policy of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan Shahmar Movsumov, Head of the Digital Transformation Office of the Presidency of the Republic of Turkey Ali Taha Koç, Secretary-General of UCLG Africa Jean Pierre Elong Mbassi, Deputy Minister of Digital Development, Innovation and Aerospace Industry of Kazakhstan Ablaikhan Ospanov, Deputy Chairperson of Innovation and Technology Agency of Georgia Mariam Lashkhi, Head of Accelerate Estoni Mikk Vainik. As for the moderator, he was the Chief of Digital Government Branch, UN DESA Vincenzo Aquaro.
In the session interesting, complex and progressive solutions in this direction were presented.
At the same time, real time experiences were shared and discussed. Special attention was paid to the analysis, which estimates and covers a large number of stakeholders, as well as citizen-oriented approaches.