Türkiyəli nazir “Bilim Bakı”da
Türkiyə Respublikasının milli təhsil naziri Mahmut Özerin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və Türkiyə Texnologiya Komandası Fondunun əməkdaşlığı ilə yaradılan “Bilim Bakı” mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Məlumat verilib ki, mərkəzin açılışı 28 may 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin, Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və Türkiyənin "Nobel" mükafatçısı Əziz Sancarın iştirakı ilə baş tutub.
6-14 yaşlı şagirdlərin texnologiya, innovasiya, elm və sahibkarlıq sahəsində bilik və bacarıqlarının inkişafına yönələn layihənin məqsədi şagirdlərə məktəbdə öyrədilən anlayışları tətbiqi təlimlər vasitəsilə əyani nümayiş etdirmək, gündəlik həyatda elm və texnologiyanın ekvivalentini göstərmək və nəzəriyyəsi məlum olan elmi hadisələrin praktikada necə işlədiyini müşahidə etmək imkanlarını yaratmaqdır.
Bildirilib ki, mərkəzdə hər biri 20 şagird tutumlu 6 laboratoriya fəaliyyət göstərir. Burada 4, 5, 6 və 7-ci sinfi bitirən şagirdlərin iştirakı ilə həyata keçirilən “Deneyap” proqramı erkən yaşlarda innovasiya və texnologiyalara maraq oyatmaqla gələcəyin mühəndislərinin, elm adamlarının və innovativ sahibkarların yetişməsinə dəstək verir.

Turkish minister visited "Bilim Baku".
The delegation led by the Minister of National Education of the Republic of Turkey, Mahmut Ozer, got acquainted with the activities of the "Bilim Baku" center, which was created with the cooperation of the State Agency for Service to Citizens and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Turkey Technology Team Foundation..
It was reported that the opening of the center took place on May 28, 2022 with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan and Turkish "Nobel" laureate Aziz Sanjar.
The project aims to develop the knowledge and skills of students aged 6-14 in the field of technology, innovation, science and entrepreneurship, to visually demonstrate the concepts taught at school through applied exercises, to show the equivalent of science and technology in everyday life, and to observe how theoretically known scientific phenomena work in practice. is to create..
It was reported that 6 laboratories with a capacity of 20 students each operate in the center. The "Deneyap" program, which is implemented here with the participation of students who graduated from the 4th, 5th, 6th and 7th grades, supports the development of future engineers, scientists and innovative entrepreneurs by awakening interest in innovation and technologies at an early age..