BMT “ASAN xidmət” təcrübəsini qabaqcıl model kimi təşviq edir
BMT-nin İqtisadi və Sosial məsələlər üzrə Departamentinin ”Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) tətbiqi və xidmətlərin daha effektiv göstərilməsi üçün vahid məkandan xidmət göstərən mərkəzlərin dizaynı” adlı nəşrində “ASAN xidmət” modeli dövlət xidmətləri sahəsində ən qabaqcıl təcrübələr arasında göstərilir. Nəşrin məqsədi vahid məkandan xidmət göstərilməsi sistemi və dövlət xidmətləri sahəsində innovasiyaların tətbiqinin təşviqidir.
Sözügedən materialda vahid məkandan xidmət göstərən mərkəzlərin vacibliyi qeyd olunur. Eyni zamanda bu cür mərkəzlərin qurulması prosesi zamanı qarşılaşılan çətinliklər, hazırlanan strategiyalar və müxtəlif dövlətlər tərəfindən müvafiq sahə üzrə görülən işlərdən bəhs olunur, uğurlu təcrübələr qeyd olunur.
Nəşrdə Azərbaycanda dövlət xidmətlərinin qabaqcıl idarəetmə prinsipləri əsasında göstərilməsində, səmərəliliyin artırılmasında və bu istiqamətdə əlçatanlığın təmin olunmasında “ASAN xidmət”in müstəsna əhəmiyyətindən söhbət açılır.
Bundan əlavə “ASAN xidmət”in 2015-ci ildə BMT Dövlət Xidmətləri Mükafatının “Dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin təkmilləşdirilməsi” kateqoriyasında 1-ci yerə layiq görüldüyü bildirilir. Azərbaycanda dövlət idarəçiliyi sahəsində aparılan uğurlu islahatların tərkib hissəsi olaraq “ASAN xidmət”in korrupsiyaya qarşı mübarizə, eləcə də bürokratiyanın aradan qaldırılması istiqamətində mühüm rol oyandığı vurğulanır.
Nəşrdə Səyyar ASAN xidmətin, SAN könüllülərinin fəaliyyəti barədə də məlumat verilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “ASAN xidmət” mərkəzlərinin açılış mərasimlərində şəxsən iştirak etməsinin dövlət xidmətlərinin qabaqcıl idarəetmə prinsipləri əsasında göstərilməsinə, səmərəliliyin artırılmasına və bu istiqamətdə əlçatanlığın təmin olunmasına Azərbaycan dövləti tərəfindən verilən önəmin göstərcisi kimi qeyd olunur.
Əlavə olaraq sənəddə Vyetnam, Kenya, Qazaxıstan, Gürcüstan, Koreya, Sinqapur kimi ölkələrin dövlət xidmətləri sahəsində olan təcrübələrindən bəhs olunur.

The UN promotes the practice of "ASAN service" as a leading model
In the publication of the UN Department of Economic and Social Affairs entitled "Design of centers providing services from a single location for the implementation of Sustainable Development Goals (SDGs) and more effective provision of services", the "ASAN service" model is shown as one of the most advanced practices in the field of public services. The purpose of the publication is to promote the fulfillment of innovations in public services and the system of providing services from a single location..
The mentioned material mentions the importance of centers providing services from a single location. Concurrently, the difficulties encountered during the process of setting up such centers, the prepared strategies and the ad hoc work done by various states and successful experiences were discussed.
The publication unveils the vitality of "ASAN service" in providing public services in Azerbaijan based on advanced management principles, increasing efficiency and ensuring accessibility in this direction..
In addition, it is reported that "ASAN service" was awarded 1st place in the "Improvement of the provision of public services" category of the UN Public Service Award in 2015. As part of the successful reforms in the field of public administration in Azerbaijan, it is emphasized that "ASAN service" plays an important role in the fight against corruption, as well as the elimination of bureaucracy..
The publication also details on the activities of the Mobile ASAN service and ASAN volunteers.
The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev's personal participation in the opening ceremonies of "ASAN service" centers is marked as an indicator of the importance given by the state of Azerbaijan to providing public services based on advanced management principles, increasing efficiency and ensuring accessibility in this direction.
In addition, the document mentions the experiences of countries such as Vietnam, Kenya, Kazakhstan, Georgia, Korea, and Singapore in the field of public services.