Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyəti Efiopiyaya səfər edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial innovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasına səfər edib. Səfər bu ölkənin Baş nazirinin müavininin dəvəti əsasında   gerçəkləşib.
Səfər çərçivəsində Efiopiyanın innovasiya və texnologiyalar naziri Belete Mola, Dövlət Xidməti Komissiyasının rəhbəri Mekulia Hayle, xarici işlər üzrə dövlət naziri Mesqanu Arqa, Oromia ştatının Prezidenti Şimelis Abdissa və Əddis-Əbəbə şəhərinin meri  Adaneç Abebe ilə görüşlər keçirilib.
Görüşlər çərçivəsində Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan “ASAN xidmət” konsepsiyası, Dövlət Agentliyi tərəfindən dövlət xidmətlərinin göstərilməsi, sosial innovasiyalar, startaplara dəstək sahəsində həyata keçirilən işlər barədə geniş təqdimatlar edilib.
İnnovasiya və texnologiyalar naziri ilə görüşdə Efiopiya tərəfi Dövlət Agentliyi tərəfindən dövlət xidmətlərinin çatdırılması sahəsində tətbiq olunan müasir rəqəmsal həllərin öz ölkələrində tətbiqi istiqamətində birgə əməkdaşlıq təşəbbüsü ilə çıxış edib və bununla əlaqədar işçi qrupu yaradılıb.
Dövlət Xidməti Komissiyasının rəhbəri ilə görüşdə qarşı tərəf müvafiq qurumun nümayəndələrinin ötən il ölkəmizə baş tutan səfərini məmnunluqla xatırlayaraq Dövlət Agentliyi ilə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində əməli fəaliyyətin həyata keçirilməsinə hazır olduqlarını qeyd edib. Eyni zamanda “ASAN xidmət” modeli əsasında Efiopiyada vahid məkandan xidmət göstərən ilk mərkəzin açılması barədə razılıq əldə olunub.
Xarici işlər üzrə dövlət naziri cari il ərzində “ASAN xidmət” mərkəzi ilə tanış olduğunu və müvafiq konsepsiyasının BMT tərəfindən yüksək qiymətləndirilməsinin onda böyük təəssürat yaratdığını diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda görüş zamanı Efiopiya tərəfi Azərbaycan modelinin ölkəsində tətbiqi ilə bağlı Anlaşma Memorandumunu imzalamağa hazır olduqlarını bəyan edib.
Oromia ştatının və Əddis-Əbəbə şəhərinin rəhbərləri ilə görüşlər zamanı müvafiq orqanların nümayəndələrinə Dövlət Agentliyinin ekspertləri tərəfindən xidmət standartlarının təşkili, insan resurslarının idarə edilməsi, şikayət və qiymətləndirmə mexanizmlərinin formalaşdırılması barədə təlimlərin keçirilməsi, eyni zamanda “ASAN xidmət”də istifadə olunan rəqəmsal həllərin burada tətbiqi ilə bağlı razılıq əldə olunub.
Görüşlərdə Azərbaycan Respublikasının Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasındakı müvəqqəti işlər vəkili Ruslan Nəsibov da iştirak edib.

State Agency delegation visits Ethiopia
A delegation led by the Chairperson of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev, made a visit to the Federal Democratic Republic of Ethiopia. This visit was made at the invitation of the Prime Minister of that country.
Within the framework of the visit, meetings were held with the Innovation and Technologies Minister of Ethiopia, Belete Mola; the Head of the Public Service Commission, Meculia Hayle; the Minister of Foreign Affairs, Mesganu Arga; the President of Oromia State, Shimelis Abdissa; and the Mayor of Addis Ababa city, Adanech Abebe.
Within the framework of these meetings, thorough presentations were made about the "ASAN service" conception created by President Ilham Aliyev’s initiative, works carried out by the State Agency in the field of providing public services, social innovations, and support for start-ups.
In the meeting with the Minister of Innovation and Technologies, the Ethiopian side took the initiative of cooperation in the direction of implementing modern digital solutions applied by the State Agency in the field of public service provision in their country, and a working group was formed in this regard.
In the meeting with the head of the Public Service Commission, the other side mentioned that they were ready to implement practical activities in the direction of deepening cooperation with the State Agency, recalling the visit of the representatives of the relevant institution to their country last year with satisfaction. At the same time, an agreement was reached on the opening of the first center providing services from a single location in Ethiopia based on the "ASAN service" model.
The Minister of Foreign Affairs pointed out that he had become acquainted with the "ASAN service" center during the current year and that the high evaluation of its concept by the UN had made a great impression on him. Simultaneously, during the meeting, the Ethiopian side stated that they were ready to sign the Memorandum of Agreement on the implementation of the Azerbaijan model in their country.
During the meetings with the heads of the state of Oromia and the city of Addis Ababa, representatives of the relevant authorities agreed to conduct training on the organization of service standards, Human Resources Management, formation of complaint and evaluation mechanisms by the experts of the State Agency, as well as the application of digital solutions used in the "ASAN service" there.
The Chargé d'affaires of the Republic of Azerbaijan in the Federal Democratic Republic of Ethiopia, Ruslan Nasibov, also attended the meetings.