“ASAN xidmət”də Türkiyənin rəsmi şəxsləri ilə görüşlər keçirilib
3 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev Türkiyə Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Rəqəmsal Transformasiya Ofisinin rəhbəri Ali Taha Koçla və "Bilişim Vadisi" Texnoparkının Baş İcraçı Direktoru Ahmet Serdar İmrahimcioğlunun başçılıq etdiyi şirkət rəhbərlərindən ibarət nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Ali Taha Koç ilə keçirilən görüşdə Dövlət Agentliyi və Rəqəmsal Transformasiya Ofisi arasında 2020-ci ilin 25 fevral tarixində Bakı şəhərində imzalanmış Anlaşma Memorandumunun implementasiyası çərçivəsində həyata keçirilən işlər və planlanan layihələr müzakirə olunub.
Türkiyəli rəsmilərə Dövlət Agentliyinin müxtəlif fəaliyyət istiqamətləri, o cümlədən “ASAN xidmət” mərkəzlərinin fəaliyyəti və sosial innovasiyalar sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Əlavə olaraq innovativ və rəqəmsal həllər sahələrində əməkdaşlıq imkanları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qonaqlar “ASAN xidmət” mərkəzinin, “INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin və “Bilim Bakı” mərkəzinin fəaliyyəti ilə də tanış olublar.

Ulvi Mehdiyev, the Chairperson of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, hosted a significant meeting with Turkish officials at the "ASAN Service" premises on October 3, 2023.
The meeting included discussions with Ali Taha Koçla, Head of the Digital Transformation Office of the Presidential Administration of the Republic of Turkiye, and a delegation of company leaders led by Ahmet Serdar Imrahimcioglu, the Chief Executive Officer of Technopark "Bilishim Valley".
The discussions with Ali Taha Koç covered the ongoing work and planned projects within the framework of the Memorandum of Understanding signed between the state agency and the Office of Digital Transformation in Baku on February 25, 2020. The meeting provided a platform to delve into the comprehensive activities of the state agency, offering a detailed overview of "ASAN service" centers and the initiatives in the realm of social innovations.
Furthermore, both parties explored potential cooperation opportunities in the fields of innovation and digital solutions, fostering a collaborative exchange of ideas.
The visiting Turkish delegation had the opportunity to familiarize themselves with the operations of the "ASAN service" center, the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, and the "Bilim Baku" Center. This exchange aimed to deepen understanding and collaboration in the dynamic landscape of innovative solutions and digital advancements.