“ASAN xidmət” SPECA sərgisində innovativ həllərini təqdim edib
Bakı Ekspo Mərkəzində Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün BMT-nin Xüsusi Proqramı - SPECA həftəsi çərçivəsində Azərbaycanın xüsusi təşəbbüsü ilə keçirilən “SPECA Ölkələrinin Sərgisi: Dayanıqlı inkişaf üçün regional əməkdaşlıq” adlı sərgi başa çatıb.
Sərginin müxtəlif ərazilərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin innovativ həlləri və maketləri nümayiş etdirilib.
Rəqəmsal inkişaf və innovasiyalar blokunda süni intellekt əsasında fəaliyyət göstərən “RoboRek” robotu, “ASAN xidmət” mərkəzlərində vətəndaşların qarşılanması üçün nəzərdə tutulan “Holoqram” kimi innovativ həllər təqdim olunub. Həmçinin elektromobillərin qidalandırılması üçün “INNOLAND” tərəfindən hazırlanmış “Charge Box” elektrik qidalandırma stansiyaları, ağıllı sistem əsasında fəaliyyət göstərən əlil arabası mexanizmi burada quraşdırılıb.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və inkişafı blokunda video, animasiya, musiqi və digər qrafiki təsvirlərini özündə birləşdirən “Ağıllı kitab” nümayiş olunub.
Azərbaycan Milli Stendinin mərkəzində isə “ABAD”çı sənətkarların hazırladıqları əl işləri sərgilənib.
Açıq hava ərazisində isə Səyyar ASAN xidmət avtobusu yerləşdirilib.
Sərginin məqsədi iştirakçı ölkələrin iqtisadi potensialını nümayiş etdirmək, birlikdə qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək və üzv dövlətlər arasında regional iqtisadi əməkdaşlığı gücləndirmək olub.

The exhibition, titled "SPECA Countries Exhibition: Regional Cooperation for Sustainable Development" organized through the dedicated efforts of Azerbaijan within the framework of the UN Special Program for the Economies of Central Asia (SPECA) week, concluded at the Baku Expo Center.
Throughout the exhibition, innovative solutions and models from the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan were showcased across various thematic areas.
Under the digital development and innovations segment, pioneering solutions such as the "RoboRek" robot, driven by artificial intelligence, and the "hologram" designed to enhance citizen interactions at "ASAN service" centers were highlighted. Additionally, cutting-edge electric charging stations named "Charge Box" developed by "INNOLAND" for electric vehicle charging, and an intelligent system-operated wheelchair mechanism were prominently featured.
In the restoration and development section dedicated to the liberated territories, the "Smart Book" was unveiled, incorporating video, animation, music, and other graphic elements.
At the heart of Azerbaijan's National Stand, exquisite handicrafts crafted by artisans affiliated with "ABAD" were proudly exhibited.
A mobile “ASAN service” bus was strategically positioned in the Open-Air area, extending the reach of accessible services.
The primary objective of the exhibition was to showcase the economic potential of participating countries, foster collaborative discussions on mutually beneficial partnership opportunities, and reinforce regional economic cooperation among member states.