Bolqarıstanlı nazir “ASAN xidmət”də
Ölkəmizdə səfərdə olan Bolqarıstan Respublikasının gənclər və idman naziri Dimitar İlievin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyin tabeliyində olan “ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Qonaqlara “ASAN xidmət” mərkəzlərinin yaradılması, məqsədləri, həyata keçirdiyi xidmət növləri və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunub.
Bolqarıstan tərəfi öz növbəsində “ASAN xidmət” təcrübəsinin onlarda yüksək təəssürat yaratdığını bildirib.

Bulgarian minister at “ASAN service”
A delegation led by Dimitar Iliev, the Minister of Youth and Sports of the Republic of Bulgaria, who is on a visit to our country, got acquainted with the activities of the “ASAN service” center under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
The guests were thoroughly informed about the establishment of “ASAN service” centers, their goals, types of services and directions of activity. It was emphasized that significant achievements have been achieved in the field of ensuring effective public administration through the creation of “ASAN service” in terms of increasing transparency and applying modern innovations.
Simultaneously, it was highlighted that the State Agency was awarded the United Nations Public Services Award in 2015 and the UN Special Award in the field of public services development using digital management in 2019.
The Bulgarian side, in turn, mentioned that the “ASAN service” experience made a high impression on them.