Türkiyəli nazir “ASAN xidmət”də
Ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Respublikasının milli təhsil naziri Yusuf Tekinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan “ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev qonaqlara “ASAN xidmət” və digər fəaliyyət istiqamətləri ilə bağlı ətraflı məlumat verib. Hazırda “ASAN xidmət” təcrübəsinin paylaşılması istiqamətində 20-dən çox ölkə və beynəlxalq təşkilatla əməkdaşlıq edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Türkiyəli nazir “ASAN xidmət” konsepsiyası, eləcə də Dövlət Agentliyi tərəfindən müxtəlif istiqamətlər üzrə həyata keçirilən fəaliyyətin onda yüksək təəssürat yaratdığını bildirib.
Qonaqlar “ASAN xidmət” və Türkiyə Texnologiya Komandası Fondunun birgə əməkdaşlığı çərçivəsində yaradılan “Bilim Bakı” mərkəzi ilə tanış olublar. Mərkəzin məqsədi 6 -14 yaşlı şagirdlərin texnologiya, innovasiya, elm və sahibkarlıq sahəsində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək, onlara məktəbdə öyrədilən anlayışları tətbiqi təlimlər vasitəsilə əyani nümayiş etdirmək, gündəlik həyatda elm və texnologiyanın ekvivalentini göstərmək və nəzəriyyəsi məlum olan elmi hadisələrin praktikada necə işlədiyini müşahidə etmək imkanlarını yaratmaqdır.
Nümayəndə heyəti ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzində, "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzində də olub.

The Minister from Türkiye at “ASAN service”
The delegation led by the Minister of National Education of the Republic of Türkiye, Yusuf Tekin, who is visiting our country, familiarized themselves with the activities of the "ASAN service" center under The State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
The Chairman of the State Agency, Ulvi Mehdiyev, briefed the guests on "ASAN service" and other activities. It was highlighted that currently, cooperation with more than 20 countries and international organizations has been undertaken to share the experience of "ASAN service."
The Minister from Türkiye noted that the concept of "ASAN service," as well as the activities carried out by the State Agency in various directions, made a strong impression on him.
The guests also visited the "Bilim Baku" center, established within the framework of joint cooperation between "ASAN service" and the Türkiye Technology Team Foundation.
The center aims to develop the knowledge and skills of students aged 6-14 in the fields of technology, innovation, science, and entrepreneurship. It aims to visually demonstrate the concepts taught at school through applied exercises, to illustrate the relevance of science and technology in everyday life, and to observe how theoretical scientific phenomena work in practice.
The delegation also visited ASAN Innovative Development Center, "INNOLAND" incubation and acceleration Center.