"ASAN xidmət" modelinin ixracı ilə bağlı 22-ci memorandum imzalanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin dəvəti ilə Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Baş nazirinin müavini Temesgen Tirunehin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizdə səfərdədir.
Məqsəd Dövlət Agentliyi tərəfindən dövlət xidmətlərinin çatdırılması, sosial innovasiyalar sahəsində həyata keçirilən layihələr ilə yerində tanış olmaq, eləcə də “ASAN xidmət” konsepsiyasının  Efiopiyada tətbiqi istiqamətində əməkdaşlıq sənədinin imzalanmasıdır.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev qonağa “ASAN xidmət”, eləcə də Dövlət Agentliyinin digər fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, Prezident İlham Əliyevin şəxsi təşəbbüsü ilə yaradılan “ASAN xidmət” əhalinin dövlət xidmətlərinə əlçatanlığının təmin edilməsində mühüm rol oynayıb. Hazırda “ASAN xidmət” təcrübəsinin paylaşılması istiqamətində 20-dən çox ölkə və beynəlxalq təşkilatla əməkdaşlıq edildiyi də vurğulanıb.
Ülvi Mehdiyev 2023-cü ilin avqust ayında Efiopiyaya səfərini məmnunluqla xatırladıb, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində Azərbaycan təcrübəsinin bölüşülməsi istiqamətində dəstəyə hazır olduqlarını bildirib.
Temesgen Tiruneh əhalinin dövlət xidmətlərinə əlçatanlığının təmin edilməsi istiqamətində Azərbaycanın qabaqcıl təcrübəsi olan “ASAN xidmət” konsepsiyası ilə tanışlığının onda xoş təəssürat yaratdığını bildirib, eyni zamanda Dövlət Agentliyinin bu istiqamətdə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Dövlət Xidməti Komissiyası arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması mərasimi keçirilib.
Memorandum ölkəmizin “ASAN xidmət” konsepsiya əsasında Efiopiyada dövlət xidmətlərini həyata keçirəcək mərkəzlərin yaradılması, müvafiq istiqamətdə təlim və təcrübə proqramlarının həyata keçirilməsi üzrə birgə əməkdaşlığı nəzərdə tutur.
Nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” mərkəzi, Səyyar ASAN xidmət, “Bilim Bakı” və “INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi ilə də tanış olub.
Ümumilikdə  səfər çərçivəsində qonaqların azərbaycanlı dövlət rəsmiləri ilə bir sıra işgüzar görüşlərinin, tanışlıq səfərlərinin və digər tədbirlərin təşkili planlaşdırılır.

The 22nd memorandum regarding export of "ASAN Service" model has been signed
A delegation led by Temesgen Tiruneh, Deputy Prime Minister of the Federal Democratic Republic of Ethiopia, is visiting Azerbaijan at the invitation of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
The purpose is to get acquainted on-site with the projects implemented by the State Agency in the field of delivering public services and social innovations, as well as to sign a cooperation document regarding the application of the "ASAN Service" concept in Ethiopia.
Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency provided the guests with detailed information about "ASAN Service" and other areas of activity of the State Agency. It was emphasized that "ASAN Service," established on the personal initiative of President Ilham Aliyev, has played a significant role in ensuring citizens’ access to public  services. It was also noted that currently, cooperation is being carried out with over 20 countries and international organizations in sharing the "ASAN Service" experience.
Ulvi Mehdiyev fondly recalled his visit to Ethiopia in August 2023 and expressed readiness to support the sharing of Azerbaijan’s experience in the field  of public service delivery.
Temesgen Tiruneh stated that acquaintance with Azerbaijan’s advanced experience - the "ASAN Service" concept in ensuring citizens’ access to public services left a positive impression on him, and he highly appreciated the activity of the State Agency in this direction.
Later, a signing ceremony of the Memorandum of Understanding was held between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Civil Service Commission of the Federal Democratic Republic of Ethiopia.
The memorandum envisions joint cooperation in establishing centers in Ethiopia to deliver public services based on the "ASAN Service" concept, as well as implementing relevant training and internship programs in the relevant field.
The delegation also got acquainted  the "ASAN Service" center, Mobile ASAN service, "Bilim Baku", and the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center.
Overall, within the framework of the visit, it is planned to organize a number of business meetings, familiarization visits, and other events with Azerbaijani state officials.