“ASAN xidmət”də “Yaşıl dağ” aksiyası təşkil olunub
21 may 2024-cü il tarixində Salyan regional “ASAN xidmət” mərkəzində 6-cı “Yaşıl dağ” ekoloji-sosial aksiyası təşkil olunub.
“Yaşıl ASAN” proqramı tərəfindən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində gerçəkləşən tədbir ASAN könüllülərinin təşəbbüsü, Elm və Təhsil Nazirliyinin, Salyan Rayon İcra Hakimiyyətinin, “Azərsun Holdinq”in və  Azərbaycan Kağız və Karton İstehsalı Kombinatının dəstəyi ilə baş tutub.
Məqsəd kağız tullantıların təkrar emalını təşviq etməklə ağacların qorunmasına, təbiətin mühafizəsinə və ekoloji balansın saxlanılmasına dəstək olmaqdır.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, Salyan Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Sevindik Hətəmov,  müxtəlif rayonların ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Aksiyada 150 tondan çox kağız tullantıdan hazırlanmış “Yaşıl dağ”ın təqdimatı baş tutub. ASAN könüllülərinin və məktəblilərin tullantılardan hazırladığı əl işləri, mədəniyyət guşəsi nümayiş etdirilib, eləcə də müxtəlif musiqi nömrələri də səsləndirilib.
Həmçinin “İdeya müsabiqəsinin” 3 nominasiyası üzrə qaliblər mükafatlandırılılıblar və müxtəlif qurumlara təşəkkürnamələr təqdim olunub.
6-cı “Yaşıl dağ” ekoloji-sosial aksiyasına Azərbaycanın 30-dan çox şəhər və rayonundan vətəndaşlar, məktəblər, idarə və təşkilatlar qoşulublar.
9 ildir, fəaliyyətini davam etdirən proqram çərçivəsində 2000 tondan çox kağız tullantısı təkrar emala göndərilib, bununla 34.000-dən çox ağacın kəsilməsinin qarşısı alınıb, 400-dən çox ekoloji istiqamətdə layihə, 100-dən çox təmizlik və ağacəkmə aksiyası baş tutub.

On May 21, 2024, the 6th “Green Mountain” environmental public (social) campaign was organized at Salyan Regional “ASAN Service” center.
The event, organized by the “Green ASAN” program as part of the “Year of Solidarity for a Green World” was held on the initiative of ASAN volunteers, with support of the Ministry of Science and Education, Salyan Regional Executive Authority, Azersun Holding, and the Azerbaijan Paper and Cardboard Production Plant.
The goal is to promote the recycling of paper waste to protect trees, preserve nature, and support the maintenance of ecological balance.
The event was attended by Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Sevindik Hatamov, Head of the Salyan Region Executive Authority, various public figures from different regions and other guests.
During the campaign, a "Green Mountain" made from over 150 tons of paper waste was presented. The handcrafts made from waste materials by ASAN volunteers and students were displayed, a cultural corner was presented, and various musical performances were held.
Additionally, winners of the “Idea Competition” in three categories were awarded, and certificates of appreciation were given to various organizations.
The 6th “Green Mountain” eco-social campaign saw participation from citizens, schools, and institutions from over 30 cities and districts of Azerbaijan.
Over the past 9 years, the program has recycled more than 2000 tons of paper waste, preventing the cutting of over 34,000 trees. It has also implemented more than 400 ecological projects and conducted over 100 cleaning and tree-planting campaigns.