“ASAN xidmət” BMT Forumunda xüsusi tədbir reallaşdırıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev Koreya Respublikasında keçirilən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Dövlət Xidmətləri Forumu çərçivəsində baş tutmuş nazirlər toplantısında çıxış edib.
Dövlət Agentliyinin sədri dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsinin daha da təkmilləşdirilməsi üçün süni intellekt və digər qabaqcıl texnologiyaların tətbiqinin əhəmiyyətinə toxunub. Eyni zamanda Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə, eləcə də “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə nail olunması istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə tədbir iştirakçıları məlumatlandırılıb.
Toplantıda həmçinin BMT Baş katibinin iqtisadi və sosial məsələlər üzrə müavini, Koreyanın, Özbəkistanın, İndoneziyanın, Kambocanın, Gürcüstanın, Hondurasın, Zimbabvenin və Palaunun müvafiq dövlət qurumlarının rəhbərləri çıxış ediblər.
BMT Dövlət Xidmətləri Forumu çərçivəsində "ASAN xidmət"in, Afrika Birləşmiş Şəhərlər və Yerli Hökumətlər Təşkilatının, BMT-nin Fəlakət Riskinin Azaldılması Ofisinin, Koreya Respublikasının İnçeon Şəhər Meriyasının və Qazaxıstan Respublikasının Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Agentliyinin təşkilatçılığı ilə “Dövlət Xidmətlərinin Transformasiyası üçün İnnovasiya, Gender və İqlim Elementlərinin Yayılması” adlı sessiya təşkil edilib.
Dövlət Agentliyinin nümayəndəsi müvafiq sessiyada “ASAN xidmət”in fəaliyyəti, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində həyata keçirilən layihələr, əldə olunmuş nailiyyətlər barədə geniş təqdimat edib. “ASAN xidmət” modelinin ixracı istiqamətində hazırda 20-dən çox ölkə və beynəlxalq təşkilatla əməkdaşlıq edildiyi tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Bundan əlavə Forum zamanı 2024-cü il BMT Dövlət Xidmətləri Mükafatının qaliblərinin təltifetmə mərasimi keçirilib.
Xatırladaq ki, “ASAN xidmət” 2015-ci ildə BMT Dövlət Xidmətləri Mükafatına, 2019-cu ildə isə BMT-nin innovativ həllərin tətbiqi vasitəsilə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində xüsusi mükafatına layiq görülüb.

“ASAN service” hosted a special event at the UN Forum
Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, delivered a speech at the meeting of ministers held within the framework of the United Nations (UN) Public Service Forum in the Republic of Korea.
The Chairman of the State Agency emphasized the importance of applying artificial intelligence and other advanced technologies to improve public service provision further. The participants were also informed about the projects being implemented to achieve the Sustainable Development Goals, and the "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development."
The meeting also featured speeches from the UN Deputy Secretary-General for Economic and Social Affairs, and the heads of relevant state institutions from Korea, Uzbekistan, Indonesia, Cambodia, Georgia, Honduras, Zimbabwe, and Palau.
As part of the UN Public Service Forum, a session titled "Spreading Innovation, Gender, and Climate Elements for the Transformation of Public Services" was organized by ASAN service, United Cities and Local Governments of Africa, the UN Office for Disaster Risk Reduction, the Incheon City Government of the Republic of Korea, and the Agency for Civil Service Affairs of the Republic of Kazakhstan.
A representative of the State Agency delivered a comprehensive presentation at the session about the activities of ASAN service, the projects implemented in the field of public service delivery, and its achievements. Participants were informed that “ASAN Service” currently cooperates with over 20 countries and international organisations to export the “ASAN Service” model.
Additionally, an award ceremony for the winners of the 2024 UN Public Service Award was held during the Forum.
It should be noted that “ASAN Service” received the UN Public Service Award in 2015 and a special UN award in 2019 for the development of public services through the application of innovative solutions.