“ASAN xidmət” İtaliya mətbuatında
İtaliyanın nüfuzlu “Il Primato Nazionale” xəbər saytında “ASAN xidmət“ haqqında «Dövlət idarəçiliyi: Azərbaycan bir model kimi?” adlı məqalə dərc olunub. Məqalədə qeyd olunur ki, “ASAN xidmət” mərkəzləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2012-ci il 13 iyul tarixli Fərmanına əsasən yaradılıb.
Müəllif yazır ki, mərkəzlərin fəaliyyəti operativlik, şəffaflıq, nəzakətlilik, məsuliyyət və rahatlıq prinsipləri əsasında qurulur və dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində bu model İtaliya üçün nümunə hesab oluna bilər.
Məqalədə xüsusi ilə vurğulanır ki, “ASAN xidmət” təcrübəsi beynəlxalq səviyyədə böyük marağa səbəb olub və heç təsadüfi deyil ki, bu model 2015-ci ildə “Dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin təkmilləşdirilməsi” kateqoriyasında BMT-nin mükafatına layiq görülüb və Britaniya Əməyin Mühafizəsi Şurasının təşkil etdiyi müsabiqənin qalibi olub.
Son olaraq müəllif qeyd edir ki, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı, Avropa Komissiyası, BMT və digər təşkilatlar tərəfindən “ASAN xidmət” korrupsiyaya qarşı mübarizədə uğurlu mexanizm və şəffaflığın təşviqi istiqamətində nümünəvi model kimi dəyərləndirilir.

“ASAN service” in Italian media
Prestigious Italian news site “Il Primato Nazionale” published an article about “ASAN service” entitled “Public Administration: if Azerbaijan was a model?”. It was mentioned in the article that, “ASAN service” centers are founded according to the Degree by the President of the Republic of Azerbaijan dated July 13, 2012, within the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Author highlights that, activity of the centers are based on such principles as efficiency, transparency, courtesy, responsibility and comfort and this model can be considered as an example for Italy in the field of public service delivery.
Also, emphasized that, example of “ASAN service” has been met with a great interest on international level and it is not coincidence, that this model received UN 2015 Award in the category of “Improving the Delivery of Public Services” and was a winner of the competition organized by the Council of British Safety.
In the end author notes that, “ASAN service” assessed as a successful mechanism in the fight against corruption and in promotion of transparency by the Economic Cooperation and Development Organization, European Council, UN and other organizations.