“ASAN xidmət”də UNESCO-nun 70 illiyi və Ümumdünya Uşaq Hüquqları Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
19 noyabr 2015-ci il tarixində 5 saylı “ASAN xidmət” mərkəzində Dövlət İdarəçilik Akademiyasının UNESCO mərkəzinin təşəbbüsü ilə Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının dəstəyi ilə UNESCO-nun 70 illiyi və Ümumdünya uşaq hüquqları gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd UNESCO - Azərbaycan əlaqələri çərçivəsində həyata keçirilən layihələrə və Ümumdünya Uşaq Hüquqları Günü münasibətilə uşaq hüquqlarına diqqət çəkilməsi, xüsusi qayğıya və dəstəyə ehtiyacı olan azyaşlıların hüquqlarının geniş kütləyə çatdırılmasıdır.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ülvi Mehdiyev UNESCO - Azərbaycan əlaqələrinin inkişafını, uzun illər səmərəli və uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini, xüsusilə də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın qarşılıqlı münasibətlərin güclənməsində əvəzolunmaz rolunu qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva Ümumdünya Uşaq Hüquqları Gününün əhəmiyyəti, ölkəmizdə uşaq hüquqlarının müdafiəsi və bu cür tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Sonda tədbirdə “Uşaqlar naminə həmrəy olaq” aksiyası da keçirilib. Belə ki, uşaqlar naminə həmrəyliyə çağırış məqsədilə qonaqlar, uşaqlar, könüllülər, eyni zamanda vətəndaşlar kağız üzərinə sulu boya vasitəsilə rəngli əl izlərini qoyaraq həmrəylik əsəri yaradıblar.

“ASAN service” has conducted an event dedicated to the 70th anniversary of UNESCO and International Children's Rights Day
On November 19, 2015, Baku “ASAN service” center No.5 hosted an event dedicated to the 70th anniversary of UNESCO and International Children's Rights Day organized within the initiative of the UNESCO center of the Academy of Public Administration with the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, the State Committee for Family, Women and Children Affairs, with the support of the National Commission for UNESCO of the Republic of Azerbaijan.
The purpose of the event is to draw attention of the vast audience the projects implemented within the UNESCO-Azerbaijan relations and children’s rignts on occasion of International Children's Rights Day, to raise awareness about the rights of children who need special care and support.
Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev by his key-note emphasized about the development of UNESCO-Azerbaijan relations, implementation of the efficient and successful coorperation for many years, also, especially noted regarding the irreplaceable role of the First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador, Mrs. Mehriban Aliyeva in the strengthening bilateral relations.
Moreover, Vice-Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Aynur Sofiyeva highlighted the importance of the International Children's Rights Day, children protection in our country and necessity of conduction of such events.
At the end of event, there was conducted a social campaign titled “Let us unite for the sake of the children”. Hence, guests, children, volunteers, also, citizens, created a solidarity masterpiece by putting their hands on the paper with watercolor for the sake of children.