24 dekabr 2015-ci il tarixindən etibarən “ASAN radio” 100 MHz tezliyində test yayıma başlayıb. Radio Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən yaradılıb.
Radionun yaradılmasında əsas məqsəd dövlət xidmətləri sahəsində ixtisaslaşmış radionun formalaşdırılması, daha geniş auditoriyaya çıxış əldə edərək düzgün məlumatlandırma və maarifləndirmə işini həyata keçirməkdir. Eyni zamanda dövlət strukturlarına etimadın gücləndirilməsi əsas məqsədlər sırasındadır.
İlkin yayım zamanı radionun əsas fəaliyyət istiqamətlərinə dair dinləyicilərə qısa anonslar vasitəsilə məlumatlar veriləcək. Hazırda yayım əsasən Bakı və Abşeron yarımadasını əhatə edir. Ən qısa zamanda “ASAN radio” ümumrespublika yayımını gerçəkləşdirəcək.

Since December 24, 2015, “ASAN radio” 100 MHz frequency has begun broadcasting. Radio was established by then order of President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
Main aim of the establishment is formation of specialized radio in the field of public services, carrying out the proper information and awareness work by having access to a wider audience. At the same time one of the main objectives is strengthening confidence in the state structures.
The main directions of activity during the initial broadcasting is informing listeners regarding the brief announcements on radio. At present, broadcasting covers Baku and Absheron peninsula. “ASAN radio” will be broadcasted nationwide as soon as possible.