Pakistan İslam Respublikasının nümayəndə heyəti “ASAN xidmət”də
27 aprel 2016-cı il tarixində Pakistan İslam Respublikasının Milli Müdafiə Universitetinin və “Milli Təhlükəsizlik və Müharibə kursu”nun nümayəndə heyəti 3 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzi ilə tanış olub.
Nümayəndə heyətinə "ASAN xidmət" mərkəzlərinin yaradılması, məqsədləri və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi naliyyətlər əldə olunub.

A delegation of the Islamic Republic of Pakistan at “ASAN service”
On April 27, 2016, a delegation of the National Defense University and the "National Security and War Course" of the Islamic Republic of Pakistan got acquainted with Baku “ASAN service” center No.3.
Delegation was informed about the activities and aims of establishment of “ASAN service”. Also, there was emphasized, that with the establishment of “ASAN service” there have been achieved serious steps in the field of provision of efficient administration through enhancing of transparency and application of innovations.
Also, it was drawn to the attention, that there have been achieved desired outcomes in the field of citizen satisfaction and over 9 000 000 applications have been already received.