Bakıda “Dövlət İdarəçiliyi üzrə Azərbaycan-Koreya Əməkdaşlıq Forumu” keçirilib
19 avqust 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən “Dövlət İdarəçiliyi üzrə Azərbaycan-Koreya Əməkdaşlıq Forumu” keçirilib.
Forumu giriş sözü ilə açan Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov qeyd edib ki, “ASAN xidmət” mərkəzlərində bu günə qədər 11 milyondan çox vətəndaş müraciəti qeydə alınıb.
Dörd ildir ki, fəaliyyət göstərən “ASAN xidmət”dən vətəndaşların məmnunluq indeksinin 98 faiz olduğunu bildirən İnam Kərimov, Azərbaycanda elektronlaşdırmanın dövlət siyasətinin prioriteti olduğunu qeyd edib.
Eyni zamanda Dövlət Agentliyinin sədri, Elektron hökumət, “ASAN ödəniş” sistemi, dövlət xidmətlərinin reyestri, əcnəbilər üçün “ASAN Viza” sistemi haqqında da forum iştirakçılarına məlumat verib.
Daha sonra çıxış edən Koreya Respublikasının daxili işlər naziri Honq Yun-Sık bildirib ki, 25 il əvvəl qurulan Koreya və Azərbaycan diplomatik əlaqələri bu gün də sürətlə inkişaf etməkdədir. Nazir eyni zamanda vurğulayıb ki, bugünkü əməkdaşlıq forumu da iki ölkə arasında əlaqələrin genişlənməsi və qazanılmış təcrübələrin bölüşməsi baxımından çox önəmlidir.
Forumda çıxış edən Koreyanın Azərbaycandakı səfiri Kim Çanq-qyu, Koreyanın dünyada ən böyük elektron hökumət yaradaraq yüksək keyfiyyətli idarəçilik xidməti həyata keçirən bir ölkə olduğunu qeyd edib. Azərbaycanın da keçmiş Sovet İttifaqı ölkələri arasında ən inkişaf etmiş elektron hökumət yaratdığını və bu istiqamətdə səylərini sürətlə davam etdirən ölkə olduğunu bildirən səfir, hər iki ölkə arasında elektron hökumət ilə bağlı əməkdaşlığın qurulmasının dövlət xidmətləri sahəsinə böyük fayda verəcəyini bildirib.
Forum çərçivəsində Dövlət Agentliyi ilə Koreya Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi arasında “E-hökumət və dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Forum “E-hökumət, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi və əməkdaşlıq üzrə panel çıxışlarla davam etdirilib.

Baku hosted “Azerbaijan-Korea Forum on Cooperation in the field of Public Administration”
On August 19, 2016, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan held “Azerbaijan-Korea Forum on Cooperation in the field of Public Administration”.
Chairman of the State Agency, Inam Karimov, by his key note emphasized, that over 11 applications by citizens have been accepted so far via “ASAN service” centers.
Inam Karimov, also, noted, that citizen satisfaction index regarding the “ASAN service” centers, which have been functioning for four years, is 98 %, and highlighted, that, the priority of the public policy is digitization.
Also, the Chairman of the State Agency delivered comprehensive information in the field of E-governance, “ASAN pay” system, registry of public services, “ASAN Visa” for foreigners.
Later on, Minister of Interior of the Republic of Korea, Hong Yun-Sik by his speech delivered, that bilateral diplomatic relations of Azerbaijan-Korea stands for 25 years and has been rapidly developing until today. Minister mentioned, that today’s event has a significant role from the aspect of enhancing of bilateral relations and exchanging of attained experiences by both sides.
Korean Ambassador to Azerbaijan, Kim Chang-gyu, during his speech mentioned, that Korea has established the biggest e-governance and delivers a quality public services. Mr. Ambassador, also, highlighted, that Azerbaijan in its turn, also, created a developed e-governance among the post-soviet country and continues its efforts to enrich it, hence, establishment of reciprocal relations in the field of e-governance will bring fruitful benefits for the both sides in public services.
In the framework of the Forum, there was signed “ Memorandum of Understanding in the field of E-governance and public service delivery” between the State Agency and Ministry of Interior of the Republic of Korea.
The Forum was accompanied by panel speeches in the field of “E-governance, delivery of public services and cooperation”.