“ASAN xidmət indeksi” üzrə qiymətləndirilmə mexanizmi təqdim olundu
3 oktyabr 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və “ADA” Universiteti tərəfindən hazırlanan “ASAN xidmət indeksi” üzrə dövlət xidmətlərinin qiymətləndirilmə mexanizmi  təqdim olunub.
Tədbirdə çıxış edən xarici işlər nazirinin müavini, "ADA" Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev bildirib ki, "ASAN xidmət"lə "ADA" Universiteti arasında yaxşı münasibətlər formalaşıb. O vurğulayıb: “Belə bir layihənin universitetimizdə təqdim edilməsi təsadüfi deyil. Gələcəkdə bu mexanizmin uğur qazanmasında “ADA” Universitetinin də rolu qeyd olunacaq”.
Bildirilib ki, “Elektron hökumət” sahəsində ölkəmizdə görülən işlər sürətlə genişlənir və “ASAN xidmət” mərkəzləri bu istiqamətdə öz töhfəsini verməkdədir. “ASAN xidmət” indeksi üzrə qiymətləndirmə mexanizminin formalaşdırılması böyük nailiyyətdir və təqdirəlayiq haldır.
Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov "ASAN xidmət indeksi” üzrə dövlət xidmətlərinin qiymətləndirilmə mexanizminin noyabr ayından etibarən fəaliyyətə başlayacağını, qiymətləndirmənin nəticələrinin isə 2017-ci ilin ortalarında cəmiyyətə açıqlanacağını deyib. İ.Kərimov qeyd edib ki, bu mexanizm Dövlət Agentliyi və "ADA" Universitetinin ortaq layihəsidir: "Mexanizmin yaradılmasında məqsəd dövlət xidmətlərində keyfiyyətin və operativliyin artırılmasıdır. “ASAN xidmət indeksi” üzrə dövlət xidmətlərinin qiymətləndirilmə mexanizmi ancaq praktiki deyil, həmçinin elmi əsaslar nəzərə alınaraq hazırlanıb".
“Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestrinin yaradılması ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 11 sentyabr tarixli, 262 nömrəli Fərmanına əsasən dövlət xidmətləri haqqında məlumatların vahid mənbədə toplanması və sistemləşdirilməsi, xidmətlərin göstərilməsində təkrarlığın aradan qaldırılması və yeni növ xidmətlərin yaradılması yolu ilə bu sahədə idarəetmənin çevikliyinin təmin edilməsi, xidmətlər üzrə təhlil və proqnozlaşdırma imkanlarının artırılması məqsədi ilə Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestri yaradılıb və istifadəyə verilibdir. Hazırda 118 dövlət orqanı tərəfindən göstərilən 594 dövlət xidməti haqqında bütün məlumatlar Reyestrdə öz əksini tapıb. Bundan əlavə, yalnız mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanları deyil dövlət mülkiyyətində olan və paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslər, dövlət adından yaradılan publik hüquqi şəxslər, büdcə təşkilatlarının xidmətləri də Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestrində əks olunacaq və vətəndaşlar vahid mənbədən bütün dövlət xidmətlərinə çıxış əldə edəcəklər.
Qeyd edək ki, “ASAN xidmət indeksi” üzrə qiymətləndirmə vasitəsilə dövlət xidmətlərini həyata keçirən şəxslərin peşəkarlıq səviyyəsinin ölçülməsi və inkişaf etdirilməsi, dövlət xidmətlərinin göstərilməsində şəffaflığın təmin olunması, dövlət xidmətlərinə nəzarət və şikayət mexanizmlərinin inkişaf etdirilməsi, dövlət xidmətlərinin səmərəliliyinin və keyfiyyətinin yüksəldilməsi təmin ediləcəkdir.

Assessment mechanism on “ASAN service index” was presented
Public service assessment mechanism on “ASAN service index” worked out by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and “ADA” University was presented on October 3, 2016.
The Deputy Minister of Foreign Affairs, Rector of “ADA” University, Hafiz Pashayev mentioned, that “ADA” University has formed good relations with “ASAN service”. He stressed: “Introduction of such a project at our university is not accidental. The role of “ADA” University in future success of this mechanism is expected”.
It was mentioned, that works in the field of “E-government” in our country is being expanded rapidly and contribution of “ASAN service” centers in this direction is obvious. The formation of the assessment mechanism on “ASAN service” index is a great and commendable achievement.
The Chairman of the State Agency, Inam Karimov said, that the assessment mechanism on “ASAN service” index will function since November, and the results of the assessment will be declared in the middle of 2017 year. I. Karimov mentioned, that this mechanism is a joint project of the State Agency and “ADA” University: “The aim of mechanism is ensuring the quality and efficiency of public services. Assessment mechanism on “ASAN service index” has been worked out taking into account only practical, but based on scientific basis.
The Electronic Register of Public Services was created and commissioned according to the Decree No. 262 dated September 11, 2014, by the President of the Republic of Azerbaijan “Measures on establishment of Electronic Registry of Public Services” for collection and systematization of information on public services, elimination of repetition in service delivery and provision of flexibility management in this area through the creation of new types of services, in order to increase the capacity of analysis and forecasting for services. At present, all the information about 594 public service, provided by 118 public bodies, is reflected in all the registry. Moreover, not only the central and local executive authorities, but also legal persons state-owned or shares (stocks), which belongs to the state control, legal persons established on behalf of the state to public, will be reflected in the budget of the services of the Electronic Registry on Public Services and citizens will have access to all public services from a single source.
Should note, that assessment mechanism on “ASAN service index” stands for measurement of the level of professionalism of those who are in charge of public services and its development, ensuring transparency in the provision of public services, monitoring of public services and development of mechanisms for complaint, improvement of the quality and efficiency of public services.