“ASAN Viza” portalının təqdimat mərasimi keçirilib
Azərbaycanın bir sıra dövlət qurumlarının rəsmiləri, Bakıda yerləşən diplomatik korpus nümayəndələri, ölkənin böyük turizm şirkətlərinin rəhbərləri, ekspertlər, yerli və beynəlxalq media təmsilçilərinin iştirak etdiyi tədbiri Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov giriş sözü ilə açıb.
Dövlət Agentliyinin sədri bildirib ki, hazırda test rejimində fəaliyyət göstərən “ASAN Viza” portalı yanvar ayının 10-dan etibarən tam istifadəyə veriləcək.
İnam Kərimov eyni zamanda qeyd edib ki, elektron viza almaq üçün portal üzərindən müraciət edən şəxs ödəniş etdikdən sonra vizası 3 iş günü müddətində həmin şəxsin elektron poçt ünvanına göndəriləcək.
Dövlət Agentliyinin sədri eyni zamanda göstərdikləri dəstəyə görə aidiyyəti qurumlara və şirkətlərə minnətdarlığını vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən Mədəniyyət və Turizm nazirinin müavini Nazim Səmədov bildirib ki, turizm infrastrukturunun inkişafı və viza sisteminin sadələşdirilməsi ilə bağlı son illərdə bir çox işlər görülüb.
Nazir müavini qeyd edib ki, yaradılan “ASAN Viza” portalı Azərbaycana gələn turistlərin sayının artmasında müstəsna rol oynayacaq.
Daha sonra Dövlət Agentliyinin Elektron xidmətlərin inkişafı və sosial innovasiyalar şöbəsinin müdir müavini Fariz Cəfərov “ASAN Viza” portalı haqqında geniş təqdimatla çıxış edib.
Tədbir daha sonra interaktiv sual-cavab hissəsi ilə davam etdirilib.
Qeyd edək ki, “Elektron vizaların verilməsi prosedurunun sadələşdirilməsi və “ASAN Viza” sisteminin yaradılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 1 iyun tarixli 923 nömrəli Fərmanına uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və aidiyyəti qurumların birgə fəaliyyəti nəticəsində “ASAN Viza” sisteminin yaradılması təmin edilib.
Portalın yaradılmasında məqsəd Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza verilməsi prosedurunun sadələşdirilməsi, müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə operativlik və şəffaflığın təmin edilməsidir.

Presentation ceremony of “ASAN Visa” portal has been launched
The event attended by a number of government officials of Azerbaijan, representatives of the diplomatic corps in Baku, the country's largest tourism companies, experts, representatives of local and international media, was opened by a keynote speech by the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Inam Karimov.
Chairman of the State Agency emphasized, that the site of “ASAN Visa” is currently functioning in a test regime, will be fully operational from January 10.
Moreover, Inam Karimov mentioned, that a person, who charges for an electronic visa though the site, the visa will be sent to the e-mail within three days.
Chairman of the State Agency expressed his gratitude to the relevant institutions and companies for their support.
Later, the Deputy Minister of Culture and Tourism, Nazim Samadov during his speech mentioned, that there have been implemented a lot in the field of development of tourism infrastructure and simplification of visa system.
Deputy Minister mentioned, that “ASAN Visa” portal will play a crucial role in increasing the number of tourists visiting Azerbaijan.
Deputy Head of e-services development and social innovations department, Fariz Jafarov made a detailed presentation of “ASAN Visa” portal.
Later, event was continued with an interactive question-answer part.
Need note, “ASAN Visa” was established according to the Degree No.922 dated June 1, 2016, on “Simplification of procedures for issuing e-visas and establishment of “ASAN Visa” system” by the President of the Republic of Azerbaijan, due to the joint activity of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and relevant institutions.