Dövlət Agentliyi təşəkkürnamə ilə təltif olunub
14 yanvar 2017-ci il tarixində Azərbaycan Fotoqrafları Birliyi və Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi ilə Beynəlxalq Muğam Mərkəzində “İlin Fotoqrafı-2016” tədbiri keçirilib.
Tədbirdə 22 nominasiya üzrə mükafatlar sahiblərinə təqdim olunub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi fotoqrafiya sənətinə verdiyi dəstəyə görə Təşəkkürnamə ilə təltif olunub. Təşəkkürnamə Dövlət Agentliyinin sədrinin müşaviri Nadir Adilova təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Fotoqrafları Birliyi 1999-cu ildən bu günə kimi “İlin Fotoqrafı” mükafatlandırma tədbirini keçirir.

The State Agency has received a certificate of appreciation
On January 14, 2017 Azerbaijan Photographers Union with the support of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan has jointly conducted an event entitled “A photographer of year – 2016”.
In the frame of event 22 nominations have been presented to winners. The State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan received a certificate of appreciation in regard with contribution to the field of photography art. A certificate of appreciation was presented to the Advisor to Chairman of State Agency, Nadir Adilov.
Should note, that the awarding event entitled “A photographer of year” has been being conducted by Azerbaijan Photographers Union since 1999 year.