“ASAN Viza” sistemi qrup vizası xidmətini təklif edir
15 may 2017-ci il tarixindən etibarən “ASAN Viza” sistemi xarici vətəndaşlara qrup şəklində viza müraciətini təklif edir. Qrup müraciətləri minimum 2, maksimum isə 10 nəfər üçün nəzərdə tutulub. Qrup üzvləri üçün olunan müraciətdə bir elektron poçt ünvanı istifadə və bir ödəniş əməliyyatını etməklə bir neçə müraciət ərizəsi yaradıla bilər.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin “ASAN Viza” sistemi vasitəsi ilə 3 addımla (müraciət et, ödəniş et və e-vizanı yüklə) və 3 iş günü ərzində elektron vizanı əldə etməsi mümkündür. Elektron viza ölkədə qalma müddəti 30 günədək müəyyən edilən birgirişli sənəddir. Elektron vizalar yalnız siyahısı Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən təsdiqlənən ölkənin vətəndaşlarına və həmin ölkələrdə daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxslərə rəsmiləşdirilir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin operatoru olduğu “ASAN Viza” sistemi 10 yanvar 2017-ci il tarixindən etibarən fəaliyyətə başlamışdır.

Since May 15, 2017 “ASAN Visa” system suggests to foreigners group visa applications. Group visa applications consider minimum 2 and maximum 10 persons. It is possible to create several applications by use of one e-mail address and payment operation for group members.
Foreigners and stateless persons are able to obtain e-visa in 3 steps and 3 days within “ASAN Visa” system (apply, pay and download e-visa). E-visa is a one-entry document with a period of 30 days. E-visas are documented only to the confirmed countries by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and stateless persons with permanent residence of those countries.
Should note, “ASAN Visa” system was launched on January 10, 2017, within the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.