"ASAN xidmət"in nümayəndə heyəti Mərakeşdə səfərdədir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyəti Mərakeş Krallığının paytaxtı Rabat şəhərində səfərdədir.
Səfərin məqsədi iki ölkə arasında dövlət xidmətlərinin təşkili və sosial innovasiyalar üzrə fəaliyyət göstərən dövlət qurumları ilə tərəfdaşlıq münasibətlərinin qurulması və genişləndirilməsidir.
Səfərin ilk günü 9 noyabr tarixində Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov Mərakeş Krallığının inzibati islahatlar və dövlət qulluğu naziri Məhəmməd bin Abdelkader ilə görüşüb.
Görüşdə Dövlət Agentliyinin sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən son illər dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi və müasirləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlar və bu islahatların tərkib hissəsi olan "ASAN xidmət" mərkəzlərinin yaradılması, məqsədləri və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. Dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində Azərbaycan brendi “ASAN xidmət”in şəffaflığın artırılması və müasir texnologiyların tətbiqi baxımından səmərəli model kimi tanınması diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə “ASAN xidmət” təcrübəsinin öyrənilməsi üzrə əməkdaşlıqla bağlı ilkin razılıq ifadə edilib.
Daha sonra nümayəndə heyəti sənətkarlıq və sosial iqtisadi məsələlər üzrə dövlət naziri Cəmilə Əl Musalli ilə görüşüb.
Dövlət naziri ilə keçirilən görüş zamanı ölkəmizdə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına və rəqabətqabiliyyətli ailə təsərrüfatlarının formalaşdırılmasına dəstək vermək məqsədi ilə yaradılan “ABAD” (“Ailə Biznesinə Asan Dəstək”) mərkəzlərinin fəaliyyəti ilə bağlı müzakirələr aparılıb.  Görüşdə qurumlar arasında qeyd edilən sahə üzrə təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi baxımından razılıq əldə olunub.
Hər iki sahə üzrə müvafiq dövlət qurumları arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması təklif olunub.
Görüşlərdə Azərbaycanın Mərakeş Krallığındakı səfiri Tarik Əliyev və “Azərbaycan İnnovasiyaların İxracı Konsorsiumu”nun (Azinnex) üzvləri də iştirak ediblər.
Səfər çərçivəsində noyabrın 10-u Dövlət Agentliyi ilə İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ISESCO) rəhbərliyi arasında görüş keçirilməsi və tərəflər arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun imzalanması nəzərdə tutulur.

Delegation of “ASAN service” is paying a visit to Morocco
A delegation of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan is paying a visit to Rabat, the capital city of the Kingdom of Morocco.
The purpose of the visit is the building and enhancing of partnership relations between the two countries in the field of public services delivery and social innovations.
On the first day of visit, November 9, the Chairman of the State Agency, Inam Karimov met with the Minister of Administrative Reforms and Civil Service of the Kingdom of Morocco, Mohamed Ben Abdelkader.
During the meeting, it was drawn to attention that “ASAN service” is a part of efficient reforms in the field of public services delivery and public administration by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. It was mentioned, that “ASAN service”, which is based on the principles of transparency, efficiency, accessibility, accountability and flexibility, and stands for the citizens’ satisfaction, laid the foundation for new ideas and concepts in the provision of public services.
The initial agreement on the study of the experience of “ASAN service” model has been achieved during the meeting.
Later, a delegation met with the State Minister for Craftsmanship and Social and Economic Affairs, Jamila Al-Musalli.
During the meeting with the State Minister there was held discussions in the field of activities of “ABAD” centers (ASAN Support to Family Business), which is established to support the development of small and medium businesses in our country and the formation of competitive households. During the meeting, the sides agreed to exchange experiences in the discussed fields.
It was proposed to sign a Memorandum of Understanding between the relevant government agencies on both areas.
The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Morocco, Tarik Aliyev and members of the Azerbaijan Innovation Consortium (Azinnex) also attended the meetings.
Within the framework of the business visit, it is expected to hold a meeting between the State Agency and the administration of the Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization (ISESCO) and sign a Memorandum of Understanding on cooperation between the two sides on November 10.