Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi tərəfindən monitorinqlər davam etdirilir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi tərəfindən “Tikinti sahəsində qeyri-rəsmi əmək münasibətlərinin tənzimlənməsi ilə bağlı” tikinti şirkətlərində səyyar monitorinqlərin keçirilməsi davam etdirilir.
Dövlət orqanları tərəfindən tikinti şirkətləri ilə bağlı daxil olan məlumatlar təhlil edilir və əsas yarandığı halda Mərkəzin Səyyar monitorinq qrupu tikinti obyektlərində səyyar monitorinq həyata keçirir.
Bu günə kimi Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi tərəfindən ümumilikdə 15 səyyar monitorinq həyata keçirilib. Bakı şəhərində çoxmənzilli yaşayış binalarının inşası ilə məşğul olan 15-i sifarişçi, 9-u podratçı, 17-si subpodratçı olmaqla 43 hüquqi və fiziki şəxsi əhatə edən qeyri-rəsmi əmək münasibətlərininin tənzimlənməsi ilə bağlı səyyar monitorinq keçirilib.
Yoxlamaların həyata keçirildiyi dövr ərzində yoxlanılmış 557 işçidən 382-nin müqavilə ilə(106 işçi xidməti müqavilə), 175-nin isə müqaviləsiz işlədiyi aşkar olunub.
Monitorinq nəticəsində aşkar olunmuş faktlar müvafiq tədbirlərin görülməsi məqsədilə aidiyyəti üzrə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğuna yönləndirilib.
Əmək Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş qaydada əmək müqaviləsi (kontraktı) hüquqi qüvvəyə minmədən xeyli sayda (on nəfər və ondan çox olan) işçilərin hər hansı işlərin (xidmətlərin) yerinə yetirilməsinə cəlb edilməsi yeddi min manatdan on min manatadək miqdarda cərimə və ya üç ilədək müddətə azadlıqdan məhrumetmə ilə cəzalandırılır.
Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi xəbərdarlıq edir ki, səyyar monitorinqlərin mütəmadi davam etdirildiyini nəzərə alaraq əmək müqavilələri elektron formada rəsmiləşdirilməli, əmək bildiriş sistemində müqavilə qüvvəyə minmədən işçi tikinti sahəsinə cəlb olunmamalıdır.
Qeyd edək ki, monitorinqlərin keçirilməsində məqsəd tikinti sahəsində vətəndaşların əmək hüquqlarının qorunması, sosial təminatlardan yararlanmasının təmin edilməsi və əmək münasibətlərinin rəsmiləşdirilməsinə nəzarətin gücləndirilməsidir.

Monitorings by the Labor Relations Monitoring Center have been continuing
Information accepted regarding the construction companies by the state bodies are analyzed and in the case of necessity Mobile monitoring groups of the center implements mobile monitoring to the construction objects.
Until today, 15 mobile monitoring have been conducted by the Labor Relations Monitoring Center. Mobile Monitoring was held on the regulation of non-official labor relations, which covers 15 customers, 9 contractors, 17 subcontractors, 48 juridical and physical persons engaged in the construction of multifunctional residential buildings in Baku.
During the inspection period, it has been observed that 557 of 382 checked employees worked under contract (106 employees with service agreement), while 175 of them were contactless.
In order to take appropriate measures, facts revealed as a result of monitoring were addressed to the Ministry of Labor and Social Protection of Population and the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan.
The involvement of a number of employees (ten and more persons) in the any work (services) without the labor contract in the order envisaged by the Labor Code, will be punished by a fine of seven thousand to ten thousand manats or imprisonment for the term up to three years is expected.
Should note that, the purpose of the monitoring is to protect the labor rights of the citizens in the field of construction, ensure the enjoyment of social security and strengthen the control over the labor relations.