“ASAN Viza” sistemində yeniliklər
“ASAN Viza” sisteminin inkişafı və istifadəçi rahatlığının təmin edilməsi ilə bağlı tədbirlər çərçivəsində “ASAN Viza” sistemində təkmilləşdirmə işləri aparılaraq portalın fransız dili versiyası istifadəyə verilib.
Hazırda portal 6 dildə (Azərbaycan, İngilis, Fransız, Ərəb, Fars və Rus) fəaliyyət göstərir.
Əlavə olaraq əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin miqrasiya qaydalarına dair məlumatlandırmasını təmin etmək və müvəqqəti qeydiyyatın aparılması məqsədilə “ASAN Viza” portalı üzərindən Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidmətinin internet səhifəsinə keçid təmin edilib.
Xatırladaq ki, “ASAN Viza” sistemi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2016-cı il 1 iyun tarixli “Elektron vizaların verilməsi prosedurunun sadələşdirilməsi və “ASAN Viza” sisteminin yaradılması haqqında” Fərmanı ilə yaradılıb.
Sistem vasitəsilə əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər standard elektron vizanı 3 iş günü, sürətləndirilimiş qaydada isə 3 saat ərzində 3 addımla (müraciət et, ödəniş et və e-vizanı yüklə) əldə edə bilər.
Elektron viza ölkədə qalma müddəti 30 günədək müəyyən edilən birgirişli sənəddir. Elektron vizalar yalnız siyahısı Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən təsdiqlənən 94 ölkənin vətəndaşlarına və həmin ölkələrdə daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxslərə rəsmiləşdirilir. Həmçinin “ASAN Viza” sistemi xarici vətəndaşlara qrup şəklində viza müraciətini təklif edir. Qrup müraciətləri minimum 2, maksimum isə 10 nəfər üçün nəzərdə tutulub. Qrup üzvləri üçün olunan müraciətdə bir elektron poçt ünvanı istifadə və bir ödəniş əməliyyatını etməklə bir neçə müraciət ərizəsi yaradıla bilər.

Updates on “ASAN Visa” system
In the frame of the “ASAN Visa” system development and user convenience, the “ASAN Visa” portal has been upgraded and the French version of the portal has been put into operation.
Currently the portal functions in 6 languages (Azerbaijani, English, French, Arabic, Persian and Russian).
Moreover, the "ASAN Visa" portal has  provided a link to the site of the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan for the purpose of informing foreigners and stateless persons on the migration rules and conducting temporary registration.
Should note that “ASAN Visa” system was established according to the Decree No. 923 entitled “On simplification of electronic visa issuance and creation of "ASAN Visa" system” by the President of the Republic of Azerbaijan dated June 1, 2016.
Foreigners and stateless persons are able to obtain e-visa in 3 steps and 3 days or in an urgent way within 3 hours via “ASAN Visa” system (apply, pay and download e-visa).
E-visa is a one-entry document with a period of 30 days.
Electronic visas are issued only to citizens of 94 countries and permanently residing in those countries, which are approved by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan. “ASAN Visa” system applies group visas for foreigners. Group visas considers minimum 2 and maximum 10 persons. By group visas, you can use only one e-mail address and one online payment card for all applications.