Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi tərəfindən səyyar monitorinqlər davam etdirilir
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi tərəfindən “Tikinti sahəsində qeyri-rəsmi əmək münasibətlərinin tənzimlənməsi ilə bağlı” tikinti şirkətlərində səyyar monitorinqlərin keçirilməsi davam etdirilir.
Dövlət orqanları tərəfindən tikinti şirkətləri ilə bağlı Mərkəzə daxil olan məlumatlar ilkin olaraq Analitik Monitorinq Sistemi vasitəsi ilə təhlil edilir və əsas yarandığı halda Mərkəzin Səyyar monitorinq qrupu tərəfindən tikinti obyektlərində səyyar monitorinqlər həyata keçirilir.
Bu günədək 39 səyyar monitorinq həyata keçirilib. Monitorinqlərin keçirildiyi dövr ərzində 1528 şəxs yoxlanılıb, onlardan 475 şəxsin əmək və ya xidməti (mülki) müqavilə olmadan işlərin (xidmətlərin) yerinə yetirilməsinə cəlb edilməsi müəyyən edilib. Monitorinqlərin başlandığı gündən indiyədək Bakı şəhərində çoxmənzilli yaşayış binalarının inşası ilə məşğul olan tikinti şirkətləri tərəfindən yeni 18452 əmək müqaviləsi bağlanılıb.
Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi xəbərdarlıq edir ki, əmək müqavilələri elektron formada rəsmiləşdirilməli, əmək bildirişləri sistemində müqavilə qüvvəyə minmədən işçi tikinti ərazisində işə cəlb olunmamalıdır. Əmək Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş qaydada əmək müqaviləsi (kontraktı) hüquqi qüvvəyə minmədən xeyli sayda (on nəfər və ondan çox olan) işçilərin hər hansı işlərin (xidmətlərin) yerinə yetirilməsinə cəlb edilməsi yeddi min manatdan on min manatadək miqdarda cərimə və ya iki ilədək müddətə islah işləri və ya iki ilədək müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması və ya iki ilədək müddətə azadlıqdan məhrumetmə müddətə azadlıqdan məhrumetmə ilə cəzalandırılır.
Monitorinq Mərkəzi tərəfindən müasir innovasiyalardan istifadə etməklə təşkil edilmiş monitorinqlər tikinti sahəsində vətəndaşların əmək hüquqlarının qorunmasını, sosial təminatlardan yararlanması, əmək münasibətlərinin rəsmiləşdirilməsinə nəzarətin gücləndirilməsini təmin etmək məqsədi ilə davam etdirilir və nəticələri mütəmadi olaraq açıqlanacaqdır.

Mobile monitoring by Labor Relations Monitoring Center has been continuing
Information accepted regarding the construction companies by the state bodies are analyzed and in the case of necessity Mobile monitoring groups of the center implements mobile monitoring to the construction objects.
So far, 39 mobile monitorings has been carried out. During the period of monitorings, 1528 individuals were checked, 475 of them were involved in the implementation of work (service) without a labor contract or service (civilian) contract. Since the beginning of the monitoring, construction companies engaged in the construction of multifunctional residential buildings in Baku have signed 18,452 new labor contracts.
The Labor Monitoring Center warns, considering that mobile monitoring is continuing, that labor contracts should be electronically documented, and labor contracting systems should not be involved in the construction site until the contract is in force. The involvement of a number of employees (ten and more persons) in the any work (services) without the labor contract in the order envisaged by the Labor Code, will be punished by a fine of seven thousand to ten thousand manats or imprisonment for the term up to three years is expected.
Monitoring conducted by Monitoring center with the use of modern innovations in the construction sector is aimed to protect citizens' labor rights in the field of construction, provide with the social benefits and strengthen the control over the labor relations. The monitorings have been continuing by the Center and the results will be regularly announced.