Azərbaycan VI “Dünya Hökumət Sammiti”ndə təmsil olunub
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti VI “Dünya Hökumət Sammiti”ndə iştirak etmək məqsədi ilə BƏƏ-nin Dubay şəhərinə səfər edib.
“Gələcək hökumətlərin proqnozlaşdırılması” şüarı altında keçirilən sammitin işində  4000-dən çox qonaq iştirak edir.  Onların arasında dünyanın 140 ölkəsindən olan hökumət başçıları və nazirlər, görkəmli ictimai-siyasi xadimlər, alimlər və ekspertlər, həmçinin bir sıra aparıcı beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri qatılıblar. Sammit çərçivəsində 4-cü sənaye inqilabı dövründə hökumətlərin yeni çağırışlara adaptasiyası, süni intellekt, data analiz, robot texnologiyaları və ağıllı şəhər elementlərinin idarəçiliyə effektiv tətbiqi ilə bağlı bir sıra təqdimat, dəyirmi masa və seminarlar keçirilib.
“Dünya Hökumət Sammiti” Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı, Beynəlxalq Valyuta Fondu, Dünya Bankı və Dünya İqtisadi Forumu da daxil olmaqla bir sıra mühüm beynəlxalq təşkilatlarla tərəfdaşlıq edir.
Tədbir çərçivəsində Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov bir sıra dövlət rəsmiləri və şirkət nümayəndələri ilə görüşlər keçirib.
Misir Ərəb Respublikasının planlaşdırma və inzibati islahatlar naziri Hala El-Sayed, Monteneqronun dövlət idarəçiliyi naziri Suzana Pribiloviç, Mərakeş Krallığının inzibati islahatlar və dövlət qulluğu naziri Məhəmməd bin Abdelkader, Portuqaliyanın inzibati modernləşdirmə üzrə naziri Maria Markeş,  Uqanda Respublikasının dövlət xidmətləri naziri Wilson Muruli Mukasa ilə keçirilən görüşlərdə qarşılıqlı əməkdaşlığa dair bir sıra məsələlər müzakirə edilib.
Görüşlər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən son illər dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi və müasirləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlar və bu islahatların tərkib hissəsi olan "ASAN xidmət" mərkəzlərinin yaradılması, məqsədləri və fəaliyyət istiqamətləri, habelə elektron hökumət quruculuğu məsələləri barədə ətraflı məlumat verilib.  “ASAN Viza”, “ASAN ödəniş”, “ASAN 2.0”, “ABAD” layihələri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb və qeyd olunan sahələrdə qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Bununla yanaşı, səfər çərçivəsində “ASAN Viza”nın tanıdılması, “ASAN viza 2.0” layihəsinin və  yeni effektiv həllərin tətbiqi məqsədilə Dubay Əmirliyinin Məskunlaşma və Əcnəbilərin İşləri üzrə Baş İdarəsinin baş direktoru general-mayor Məhəmməd Əhməd Əl Mərri və Etihad, Air Arabia rəsmiləri ilə görüşlər keçirilib, əməkdaşlığa dair ilkin razılıq əldə olunub.

Azerbaijan was represented at VI “World Government Summit”
A delegation led by the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan paid a visit to Dubai, UAE with the purpose to attend “World Government Summit”.
More than 4000 guests are attending the summit held under the slogan "Forecasting Future Governments ". There are heads of government and ministers, prominent public and political figures, scientists and experts, as well as representatives of leading international organizations among participants from 140 countries. A presentation series, roundtables and workshops were held in the context of the 4th industrial revolution in the context of adaptation of governments to new challenges, artificial intelligence, data analysis, robotics and effective urban management were organized within the framework of the Summit
The "World Government Summit" is a partnership with a number of important international organizations, including the United Nations, the Organization for Economic Cooperation and Development, the International Monetary Fund, the World Bank and the World Economic Forum.
In the frame of the event the Chairman of the State Agency held meetings with various state bodies and company representatives.
There were discussed a number of issues on mutual cooperation were discussed at the meeting with the Minister of Planning and Administrative Reforms of the Arab Republic of Egypt Hala El-Sayed, State Administration Minister of Montenegro Suzana Pribilovic, Minister of Administrative Reforms and Civil Service of Morocco Mohammed bin Abdelkader, Minister for Administrative Modernization of Portugal Maria Markes, Minister of State Services of Uganda Wilson Muruli Mukasa.
Within the framework of the meetings there was given detailed information on the reforms carried out in the recent years to improve and modernize the public administration by Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, and told about the establishment of “ASAN service” centers, their goals and directions, as well as e-Government establishing issues. There were exchanged views on “ASAN Visa”, “ASAN pay”, “ASAN 2.0”, ABAD projects and discussed prospects for cooperation in these fields.
Moreover, in the frame of visit, there were held various meetings with the General Director of the Directorate General for Foreign Affairs and Foreign Affairs of the Emirate of Dubai, Major-General Mohammed Ahmed Al Marri and Etihad, officials of Air Arabia through what achieved initial agreement with the purpose to promote “ASAN Visa”, “ASAN Visa 2.0” project and some effective solutions