Avropa İttifaqı və Dövlət Agentliyinin həyata keçirdiyi layihənin yekunları ilə bağlı təqdimat keçirilib
16 fevral 2018-ci il tarixində Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən “ASAN xidmət” və “ABAD”a dəstək layihəsinin nəticələrinin təqdimatı ilə bağlı tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan  “Məlumat təhlili və kiçik biznesin inkişafı təşəbbüsünü (ABAD) gücləndirmək üçün ASAN-a dəstək” layihəsinin  rəhbəri Stiven O”mullan layihə haqqında iştirakçıları məlumatlandırıb.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Kastutis Yankauskas yüksələn xətt üzrə inkişaf edən Azərbaycan-Avropa İttifaqı arasında münasibətlər sahəsində mütəşəkkil və uğurlu iş aparıldığını vurğulayıb. Qonaq, həmçinin “ASAN xidmət”-in müştəri məmnunluğunun əldə olunmasında xüsusi rolunu, “ABAD”-ın orta və kiçik ailə təsərrüfatının inkişafına dəstəyini  qeyd edib. Bildirib ki, müvafiq layihə çərçivəsində xoş xatirələrlə yadda qalan birgə və ardıcıl tədbirlər həyata keçirilib.
Azərbaycan Republikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən sosial-iqtisadi və siyasi islahatların mühüm tərkib hissəsi kimi “ASAN xidmət”-in və “ABAD”ın yaradılmasını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.  Vurğulayıb ki,  müvafiq layihə çərçivəsində “ABAD”-ın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində kifayət qədər işlər həyata keçirilmişdir. Dövlət Agentliyinin sədri dəstəyə görə Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinə, ekspertlərə təşəkkürünü bildirib və innovativ fəaliyyətin təmin edilməsində maraqlı tərəfdaşlığa hazır olduqlarını qeyd edib.
“ABAD”ın yaradılması tarixi, məqsədləri və fəaliyyət istiqamətləri barədə qonaqlara məlumat verən qurumun direktoru Rüfət Elçiyev  qeyd edib ki, ötən dövr ərzində “ABAD”-ın fəaliyyətinin həyata keçirilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər görülüb, ailə təsərrüfatlarının, bizneslərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində dəstək mexanizmləri formalaşdırılıb. Vurğulayıb ki, yaxın müddətdə satış kanallarının artırılması, yeni “ABAD” mərkəzlərinin  açılması, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı üçün zəruri tədbirlərin təşkili nəzərdə tutulur.
Layihənin ekspertləri Stiven O`Mullan və Lyübomir Dimov görülmüş işlər, həyata keçirilən zəruri tədbirlər və statistik nəticələr barədə geniş təqdimatla çıxış ediblər.
Sonda “ABAD”-çı Arif Novruzov və Günay İbrahimova onlar üçün göstərilmiş dəstəyə, yaradılmış biznes mühitinə görə təşəkkürlərini bildiriblər və məmnunluqlarını ifadə ediblər.

There was held a final event of the project jointly implemented by European Union and State Agency
On February 16, 2018 there was held an event on presentation of the results of the project implemented within the financial support by EU to support “ASAN service” and “ABAD”.
Head of the project titled “Strengthening data analysis in ASAN and assisting with small business development in ABAD” Stephen O’Mullane by his opening speech gave a detailed information on the project. Head of the EU Delegation to Azerbaijan Kestutis Jankauskas underlined the successful work in the field of relations between Azerbaijan and the European Union in the direction of raising line. The guest also noted the special role of "ASAN service" in achieving customer satisfaction, supporting the development of the “ABAD”s medium and small family farming. He noted that within there were implemented joint and consecutive actions, which were remembered with pleasant memories.
Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Inam Karimov gave information about the establishment of "ASAN service" and "ABAD" as an important part of socio-economic and political reforms under the leadership of the President Ilham Aliyev. He emphasized that within the framework of the project, sufficient work has been carried out to improve the activities of "ABAD". The Chairman of the State Agency, also, expressed his gratitude to the European Union Delegation to Azerbaijan, experts and mentioned that they are ready for interesting partnership in the field of provision of innovative activity.
Director of the organization Rufat Elchiyev, by his speech gave information on the history, goals and directions of “ABAD”, noted that the necessary measures were taken to implement the activities of the “ABAD” during the past period, support mechanisms for the establishment and development of family businesses. He emphasized that it is planned to increase sales channels, opening of new "ABAD" centers and organization of necessary measures for the development of small and medium enterprises in near future.
Project experts Stephen O’Mullane and Lubomir Dimov made a presentation about the works done within the project, the necessary measures and statistical results.
At the end, “ABAD” beneficiaries - Arif Novruzov and Gunay Ibrahimova, took a floor and delivered their gratitude for the support and expressed their satisfaction with the business environment.