Türkiyə Respublikasının Nazirliklərinin yüksək vəzifəli şəxslərindən ibarət nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” də
1 may 2018-ci il tarixində Türkiyə və Yaxın Şərq Dövlət İdarəçilik İnstitutunun Dövlət Siyasəti Tədris Proqramının iştirakçısı olan Türkiyə Respublikasının Nazirliklərinin yüksək vəzifəli şəxslərindən ibarət nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Nümayəndə heyəti “İçərişəhər” Dövlət Tarixi-Memarlıq Qoruğu ərazisində yerləşən “ABAD” sənətkarlıq mərkəzi ilə də tanış olub.

“ASAN service” hosted a delegation of high ranking officials from the Ministries of the Republic of Turkey
On May 1, 2018, a delegation of high ranking officials of the Ministries of the Republic of Turkey, which is a member of the State Policy Education Program of Turkey and the Near East Institute of Public Administration, got acquainted with the activities of the “ASAN service” center.
Guest after being acquainted with the work conditions and principles, wished success to “ASAN service” in future.
The delegation got acquainted with ABAD Craft Center located in State Historical and Architectural Reserve “Icherisheher”.