“ASAN xidmət”in ideya müvəkkili Qlobal Sammitdə iştirak edib
İsrailin Təl-Əviv şəhərində ABŞ-ın məşhur Forbes jurnalı tərəfindən istehsal və enerji sənayesi sahəsində 30 yaşadək olan 30 (“30 Under 30”) ən perspektivli iş adamı və ixtiraçılar üçün Qlobal Sammit təşkil olunub.
35 müxtəlif ölkədən 20 kateqoriya üzrə 750 gənc sahibkarın iştirakı ilə ilk dəfə təşkil olunan sammitdə İSTƏK liseyinin şagirdi və  Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin  ideya müvəkkili Reyhan Camalova və İnnovasiyalar sektorunun müdiri Şəbnəm Məmmədova da iştirak ediblər.
Sammitin açılış mərasimindən sonra innovasiyalar üzrə tanınmış biznes liderlərinin çıxışları dinlənilib .
Tədbir zamanı  Reyhan Camalovanın  yağış suyundan enerji əldə etməyə imkan verən "Rainergy" layihəsi investorların diqqətini cəlb edib və iştirakçılar tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, cari ilin mart ayında "Forbes" jurnalının "Asiyanın gələcəyi üçün çalışan 30 yaşı tamam olmayan 30 gənc ixtiraçı" adlı hesabatında Asiya qitəsində yerləşən müxtəlif ölkələrdən olan gənclərin ətraf mühitin qorunması və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə dair hazırladıqları ixtiralar yer alıb. Gənc ixtiraçı Reyhan Camalovanın adı jurnalının istehsal və enerji sənayesi sahəsində 30 yaşadək olan 30 (“30 Under 30”) ən perspektivli iş adamı və ixtiraçıları reytinqinə daxil edilib.

The Global Summit for 30 prominent business people and inventors at the age of 30 in the field of manufacturing and energy industry has been organized by the US-based Forbes magazine in Tel-Aviv, Israel.
The summit organized for the first time with participation of 750 young entrepreneurs from 35 different countries in 20 categories was also attended by students of ISTEK High School, representative of the State Agency for Public Services and Social Innovations - Reyhan Jamalova, and Head of Innovation Sector- Shabnam Mammadova.
Following the opening ceremony of the summit, well-known business leaders hold the speech.
During the event, “Rainergy” project, which allowed Reyhan Jamalova to get energy from rainwater, attracted the attention of investors and was highly appreciated by the participants.
In March of this year, Forbes magazine's "30 Under 30 Asia 2018: The Young Stars, Innovators And Visionary Entrepreneurs” edition published an article about inventions of young people from different Asian countries on the protection of the environment and the efficient use of alternative energy sources. The name of the young inventor, Reyhan Jamalova, is included in the rating of 30 most promising business people and inventors under the age of 30 in the field of production and energy industry ("30 Under 30").