Əcnəbilərin olduğu yer üzrə qeydiyyatı ASANlaşdı
Mayın 17-də əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında  olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmasının “ASAN xidmət” mərkəzlərində həyata  keçirilməsi ilə əlaqədar Dövlət Miqrasiya Xidməti  ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi  arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandumu Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev imzalayıblar.
Artıq əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin olduğu yer üzrə qeydiyyatı Dövlət Miqrasiya Xidmətinin (DMX) regional miqrasiya idarələri ilə paralel olaraq Bakı və Sumqayıt şəhərlərində fəaliyyət göstərən “ASAN xidmət” mərkəzlərində də həyata keçiriləcək.
Memoranduma əsasən Dövlət Miqrasiya Xidməti ölkədə 10 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilərin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslərin olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması ilə bağlı müraciətlərin “ASAN xidmət” mərkəzlərində qəbulunun həyata keçirilməsini təmin etmək, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi isə nəzərdə tutulan xidmətin innovasiyaların tətbiqi və yüksək standartlar əsasında həyata keçirilməsi üçün əlverişli şərait yaratmaq öhdəliyini götürüblər.
Bununla olduğu yer üzrə qeydiyyat prosesində şəffaflıq, rahatlıq təmin ediləcək, mümkün növbələrin qarşısı alınacaq, xidmətdən istifadə məmnunluğu artacaq və şəxslərin müraciət imkanları genişlənəcəkdir. Dövlət Miqrasiya Xidmətinin Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə əməkdaşlığı çərçivəsində əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin olduğu yer üzrə qeydiyyatı “ASAN xidmət” mərkəzlərində rəhbər tutulan fəaliyyət prinsipləri və şəffaflıq standartlarına uyğun aparılacaqdır.
Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması üçün dövlət rüsumu ödənilmir.
Olduğu yer üzrə qeydiyyatla bağlı tələb olunan sənədlər aşağıdakılardır:
1. ərizə-anket;
2.  əcnəbinin və vətəndaşlığı olmayan şəxsin pasportunun (digər sərhədkeçmə sənədinin) surəti (viza səhifəsi və ölkəyə son girişi göstərilmiş səhifələr daxil olmaqla);
Qeyd edək ki, ölkə ərazisində olduğu yer üzrə qeydiyyata birbaşa müraciətlə yanaşı,  həmçinin DMX-nin rəsmi saytı (migration.gov.az),   elektron hökumət portalı (www.e-gov.az) və elektron poçt (qeydiyyat@migration.gov.az) vasitəsilə elektron qaydada da düşmək olar.
Miqrasiya Məcəlləsinin 21-ci maddəsinə əsasən Azərbaycan Respublikasında 10 gündən artıq qalmaq istəyən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar. Bunun üçün əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin qaldığı yerin müdiriyyəti və ya yaşayış sahəsinin sahibi əcnəbinin ölkəyə gəldiyi vaxtdan 10 gün ərzində olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmasını təmin etməlidir.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər özləri də olduğu yer üzrə qeydiyyata alınma üçün müraciət edə bilərlər.

Registration of the place of residence of foreigners got simplified
On May 17, A Memorandum of Understanding was signed between the State Migration Service and the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan on the implementation of registration of Azerbaijani place of residence of foreigners and stateless persons in the “ASAN service” centers. The memorandum was signed by the Head of the State Migration Service - Vusal Huseynov and the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations -Ulvi Mehdiyev.
The registration of the place of residence of foreigners and stateless persons will be carried out simultaneously by regional migration offices of the State Migration Service and "ASAN service" centers operating in Baku and Sumgayit.
According to Memorandum, the State Migration Service makes “ASAN service” centers eligible to issue applications of foreigners or stateless persons staying over 10 days in the country for temporary residence registration, and State Service for Public Service and Social Innovations has undertaken an obligation to create the proper environment for the intended service to be implemented on the basis of application of innovations and high standards.
Transparency and convenience will be provided in the registration process; the possible queues will be avoided, the satisfaction of service usage will be increased, and the opportunities for individuals will be expanded. Within the framework of cooperation of the State Migration Service and State Agency for Public Service and Social Innovations, registration of foreigners and stateless persons will be carried out in accordance with the principles and transparency standards set in the “ASAN service” centers.
There is no public charge for the registration of the residence of foreigners and stateless persons.
The required documentation for the place of residence is as follows:
Application form;
Copy of passport (other cross border document) of foreigner and stateless person (including visa pages and pages with last access to the country);
It should be noted that, along with a direct application for registration in the country, it can also be carried out electronically at the SMS official website (migration.gov.az), e-government portal (www.e-gov.az) and e-mail (qeydiyyat@migration.gov.az).
According to Article 21 of the Migration Code, foreigners and stateless persons wishing to stay in the Republic of Azerbaijan for more than 10 days must be registered at the place of their residence. For this purpose, the administration of the place of residence of a foreigner or stateless person or the owner of a residential area shall ensure that the foreigner is registered at the place where he / she has been in the country for 10 days from the date of arrival.
Foreigners and stateless persons may apply for registration of themselves and their place of residence.