Bu gündən əcnəbilərin olduğu yer üzrə qeydiyyatı bütün “ASAN xidmət” mərkəzlərində
Bu gündən etibarən əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması ilkin olaraq elan edildiyi kimi Dövlət Miqrasiya Xidmətinin (DMX) regional miqrasiya idarələri ilə paralel olaraq Bakı və Sumqayıt şəhərləri ilə yanaşı, artıq ölkədə fəaliyyət göstərən bütün “ASAN xidmət” mərkəzlərində həyata keçiriləcəkdir.
Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin “ASAN xidmət” mərkəzlərində  olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması Dövlət Miqrasiya Xidməti  ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi  arasında bu il mayın 17-də imzalanmış Anlaşma Memorandumunun icrasına əsasən həyata keçirilir.
Memoranduma əsasən Dövlət Miqrasiya Xidməti ölkədə 10 gündən artıq müvəqqəti qalmaq istəyən əcnəbilərin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslərin olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması ilə bağlı müraciətlərin “ASAN xidmət” mərkəzlərində qəbulunun həyata keçirilməsini təmin etmək, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi isə nəzərdə tutulan xidmətin innovasiyaların tətbiqi və yüksək standartlar əsasında həyata keçirilməsi üçün əlverişli şərait yaratmaq öhdəliyini götürüblər.
Məqsəd  olduğu yer üzrə qeydiyyat prosesində şəffaflığın, rahatlığın təmin edilməsi, mümkün növbələrin qarşısının alınması, xidmətdən istifadə məmnunluğunun artırılması və şəxslərin müraciət imkanlarının genişləndirilməsidir.

Starting from today the registration of the place of residence of foreigners in all “ASAN service” centers
Starting from today, along with the regional migration offices of the State Migration Service and Baku and Sumgait cities, the registration of the place of residence of foreigners and stateless persons in the Republic of Azerbaijan will be carried out by all "ASAN service” centers operating in the country.
Registration of Azerbaijani place of residence of foreigners and stateless persons in “ASAN service” centers is implemented according to Memorandum of Understanding, signed on May 17 between the State Migration Service and the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
According to Memorandum, the State Migration Service makes “ASAN service” centers eligible to issue applications of foreigners or stateless persons staying over 10 days in the country for temporary residence registration, and State Service for Public Service and Social Innovations has undertaken an obligation to create the proper environment for the intended service to be implemented on the basis of application of innovations and high standards.
The aim is to make registration of the place of residence transparent and convenient; to avoid possible queues; increase the satisfaction of service usage, and expand the opportunities for individuals.